Zaskakujący wynik nastrojów społecznych w Rosji

Najnowszy niezależny od władz sondaż pokazuje, że wojna nie przekłada się plany, samopoczucie i oczekiwania większości Rosjan. Inaczej wyglądają zaś nastroje Ukraińców.

Publikacja: 30.12.2023 07:58

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Niezależny ośrodek Centrum Lewady (uznany przez władze za „agenta zagranicznego”) zbadał w mijającym roku nastroje Rosjan. Wynik może zaskakiwać, gdyż pokazuje, że większość obywateli rządzącego przez Władimira Putina kraju czuła się gorzej i miała znacznie bardzie sceptyczne nastroje przed wybuchem wojny.

Rosjanie oczekują „spokojnego roku”

Aż 63 proc. Rosjan uważa, że 2024 rok będzie rokiem spokojnym dla ich rodzin oraz dla nich osobiście. Z kolei „napiętego” roku spodziewa się jedynie 31 proc. ankietowanych. Dla porównania pod koniec 2020 roku (nieco ponad rok przed pełnoskalową agresją Rosji nad Dnieprem) jedynie 48 proc. Rosjan oczekiwało „spokojnego” roku i 47 proc. ankietowanych spodziewało się napiętego roku. Co ciekawie, nastroje Rosjan poprawiły się jeżeli chodzi o prognozę dotyczącą sytuacji gospodarki kraju. Niemal co trzeci ankietowany uważa, że przyszły rok będzie „spokojnym” rokiem dla gospodarki rosyjskiej. Napięć gospodarczych spodziewa się 58 proc. respondentów, ale to i tak najlepszy wynik niż w 2020 roku. Wówczas „napiętego” dla gospodarki roku spodziewało się aż 73 proc. badanych w Rosji (a jedynie 17 proc. oczekiwało spokojnego z punktu widzenia gospodarki roku).

Czytaj więcej

Putin przeciw golasom. „Goła imprezka” w Moskwie wywołała wściekłość na Kremlu

Większość Rosjan spotyka Nowy Rok bez lęku i niepewności

Rosjanie nie widzą też powodów, by przyszły rok, w odróżnieniu od poprzednich lat, był jakoś specjalnie napięty dla życia politycznego kraju. Mimo że w przyszłym roku (w marcu) odbędą się wybory prezydenckie i wygląda na to, że Putin przygotowuje się już do swojej piątej kadencji. Napięć politycznych w przyszłym roku spodziewa się 59 proc. ankietowanych. To najniższy wynik od kilku lat, gdyż w 2015 napięć spodziewało się 71 proc. badanych, a w 2020 – 62 proc. Reszta (31 proc.) ankietowanych oczekuje spokojnego pod względem politycznym roku.

Aż 75 proc. Rosjan wiąże nadzieje z przyszłym rokiem, najwięcej odkąd Centrum Lewady (od 2011 roku) zadaje Rosjanom takie pytanie. Z kolei jedynie 13 proc. Rosjan ma lęk z powodu nadchodzącego 2024 roku (najmniej od 2011 roku), a niepewność odczuwa jedynie 8 proc. respondentów.

Ukraińcy nie tracą nadziei. Wierzą w zwycięstwo 

Inaczej wyglądają nastroje chowających się od niemal dwóch lat przed bombami rosyjskimi Ukraińców. Z przeprowadzonego ostatnio nad Dnieprem sondażu (Fundacja „Demokratyczne inicjatywy”) wynika, że niemal 40 proc. Ukraińców ma lęk przed nadchodzącym rokiem. Optymizm deklaruje jedynie 27 proc. ankietowanych. Większość jednak nie traci nadziei i wierzy w zwycięstwo (ponad 88 proc. ankietowanych) swojego kraju.

Zdecydowana większość (ponad 79 proc.) Ukraińców sytuację gospodarczą w kraju ocenia jako „kiepską” albo „bardzo kiepską”. Większość deklaruje, że stać ich na żywność i podstawowe rzeczy, ale nie nie stać np. na zakup nowego telewizora albo lodówki. Niemal 10 proc. mieszkańców kraju mówi, że brakuje im pieniędzy nawet na podstawowe produkty. Mniej niż połowa ankietowanych (45 proc.) uważa, że sprawy w kraju toczą się w dobrym kierunku, przeciwnego zdania jest 33 proc. Ukraińców. Co piąty nie ma odpowiedzi na to pytanie. 

Polityka
Kreml znów kłamie w sprawie Katynia
Polityka
Rosja dodała reżyserkę i dramatopisarkę na listę „terrorystów i ekstremistów”
Polityka
Irak chce karać homoseksualistów śmiercią. Zachód ostrzega przed konsekwencjami
Polityka
Donald Trump jednak stanie przed sądem
Polityka
W razie wojny z Iranem Izrael zostanie sam. Zaskakujące deklaracje USA i Europy