Pałac Prezydencki o decyzji Sienkiewicza: Blitzkrieg się nie udał

Decyzja ministra Sienkiewicza o postawieniu w stan likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP to przyznanie się do porażki przez większość rządową - napisał w mediach społecznościowych szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek.

Publikacja: 27.12.2023 19:35

Marcin Mastalerek

Marcin Mastalerek

Foto: PAP, Archiwum Kalbar

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, w związku z narastającym chaosem wokół mediów publicznych, zdecydował o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A.

Na mocy przyjętej we wtorek 19 grudnia uchwały „w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych praz Polskiej Agencji Prasowej” minister kultury powołał nowe rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, które z kolei powołały nowe zarządy spółek.

Obecna opozycja w postaci Prawa i Sprawiedliwości także tej decyzji nie uznaje, twierdząc, że do zmian władz spółek upoważniona jest jedynie Rada Mediów Narodowych. 

Czytaj więcej

Walka o media publiczne trwa. "Weszła na nowy etap"

Od wtorku w budynku TVP politycy PiS „bronią” przejęcia mediów publicznych, planują organizację wieców i pikiet w cały kraju, a także marszu w Warszawie. W piątek rzecznik PiS Rafał Bochenek wezwał w mediach społecznościowych do udziału w „Proteście Wolnych Polaków”.

Zamieszanie z prezesami

Rada Mediów Narodowych, negując decyzje ministra, wyznaczyła Macieja Łopińskiego jako p.o. prezesa TVP, a następnie wskazała — głosami trzech członków z PiS przeciw dwóm głosom z Lewicy — prezesa, którym według RMN jest Michał Adamczyk.

Czytaj więcej

PiS chce odwołać Bartłomieja Sienkiewicza. Jest wniosek o wotum nieufności

Decyzję Sienkiewicza za nieprawomocną uznał także prezydent Andrzej Duda, wetując ustawę okołobudżetową, w której, oprócz 3 mld zł dla mediów publicznych, znajdowały się też m.in.  podwyżki dla budżetówki.

W odpowiedzi na działania prezydenta i RMN, minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz postawił dziś w stan likwidacji spółki Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polska Agencja Prasowa S.A.

Marcin Mastalerek: Typowy agresor

Szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek ocenił, że decyzja ministra Sienkiewicza o postawieniu w stan likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP oznacza, że rządząca większość przyznała sie do porażki.  

"Minister Sienkiewicz zachowuje się jak typowy agresor. Najpierw brutalnie napadł, a teraz — wobec skutecznego oporu — straszy, że wysadzi wszystko w powietrze" - napisał Mastalerek. 

Jego zdaniem wydarzenie to, które w historii polskich mediów zdarzyło sie po raz pierwszy, jest dowodem na  bezsilność obecnej władzy, która nie znalazła żadnego legalnego sposobu na zmiany władz w tych spółkach. W efekcie rządzący wybrali wariant likwidacji. 

"Blitzkrieg się nie udał" - skwitował Mastalerek. 

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"