Zmarł Jacques Delors, budowniczy zjednoczonej Europy

W wieku 98 lat zmarł Jacques Delors, francuski ekonomista i polityk, od 1985 do 1995 przewodniczący trzech kolejnych Komisji Europejskich.

Publikacja: 27.12.2023 18:43

Jacques Delors

Jacques Delors

Foto: AFP

Agence France Presse poinformowała, że polityk zmarł w środę we śnie w swoim paryskim domu. Odejście Delorsa potwierdziła jego córka Martin Aubry. 

Delors, zagorzały zwolennik powojennej integracji europejskiej, pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej, organu wykonawczego UE, przez trzy kadencje – dłużej niż jakikolwiek inny sprawujący ten urząd – od stycznia 1985 r. do końca 1994 r.

Delors był jednym z pierwszych budowniczych zjednoczonej Europy. Lata jego przewodniczenia KE były okresem tworzenia się jednolitego rynku, reformy wspólnej polityki rolnej, podpisania układów z Schengen, utworzono wówczas także  program wymiany studentów Erasmus. Delors położył też podwaliny pod wspólną walutę europejską – euro.

Oprócz tego, że trzykrotnie przewodził Komisją Europejską, był także  założycielem instytutu badawczego „Notre Europe — Institut Jacques Delors”, którego celem było „myślenie o jedności europejskiej”. Uznawany za faworyta wyborów prezydenckich we Francji w 1995 r., zdecydował się nie kandydować.

Pozostał wierny swoim federalistycznym ideałom. Niedawno ostrzegał przed niebezpieczeństwami związanymi z populizmem w Europie, wzywając do odważnych posunięć po brexicie.

Prezydent Francji Emmanuel Macron złożył hołd swojemu rodakowi jako mężowi stanu, który był „niewyczerpanym architektem naszej Europy” i bojownikiem o sprawiedliwość ludzką.

Michel Barnier, główny negocjator Unii Europejskiej podczas rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, powiedział, że Delors był inspiracją i powodem, aby „wierzyć w «pewną koncepcję» polityki, Francji i Europy”.

Polityka
Francja zaprasza na rocznicę D-Day Rosję – ale nie Władimira Putina
Polityka
Oddala się widmo wielkiej wojny. Izrael nie pójdzie za daleko
Polityka
Gruzja – w stronę Putina czy Europy? Walka o niezależność organizacji pozarządowych
Polityka
Jędrzej Bielecki: Ameryka jednak uratuje Ukrainę, Republikanie nie chcą być odpowiedzialni za zwycięstwo Putina
Polityka
Zignorowana Ałła Pugaczowa. Królowa rosyjskiej estrady, która nie poparła wojny