Zmarł Jacques Delors, budowniczy zjednoczonej Europy

W wieku 98 lat zmarł Jacques Delors, francuski ekonomista i polityk, od 1985 do 1995 przewodniczący trzech kolejnych Komisji Europejskich.

Publikacja: 27.12.2023 18:43

Jacques Delors

Jacques Delors

Foto: AFP

Agence France Presse poinformowała, że polityk zmarł w środę we śnie w swoim paryskim domu. Odejście Delorsa potwierdziła jego córka Martin Aubry. 

Delors, zagorzały zwolennik powojennej integracji europejskiej, pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej, organu wykonawczego UE, przez trzy kadencje – dłużej niż jakikolwiek inny sprawujący ten urząd – od stycznia 1985 r. do końca 1994 r.

Delors był jednym z pierwszych budowniczych zjednoczonej Europy. Lata jego przewodniczenia KE były okresem tworzenia się jednolitego rynku, reformy wspólnej polityki rolnej, podpisania układów z Schengen, utworzono wówczas także  program wymiany studentów Erasmus. Delors położył też podwaliny pod wspólną walutę europejską – euro.

Oprócz tego, że trzykrotnie przewodził Komisją Europejską, był także  założycielem instytutu badawczego „Notre Europe — Institut Jacques Delors”, którego celem było „myślenie o jedności europejskiej”. Uznawany za faworyta wyborów prezydenckich we Francji w 1995 r., zdecydował się nie kandydować.

Pozostał wierny swoim federalistycznym ideałom. Niedawno ostrzegał przed niebezpieczeństwami związanymi z populizmem w Europie, wzywając do odważnych posunięć po brexicie.

Prezydent Francji Emmanuel Macron złożył hołd swojemu rodakowi jako mężowi stanu, który był „niewyczerpanym architektem naszej Europy” i bojownikiem o sprawiedliwość ludzką.

Michel Barnier, główny negocjator Unii Europejskiej podczas rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, powiedział, że Delors był inspiracją i powodem, aby „wierzyć w «pewną koncepcję» polityki, Francji i Europy”.

Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemcy szukają rozwiązania. Pozakodeksowy sposób na legalizację aborcji
Polityka
Opór republikanów przed wsparciem dla Kijowa. Ukraina musi czekać
Polityka
USA: Dojdzie do zamachu jak pod Moskwą? Dyrektor FBI: Tylu zagrożeń nie pamiętam
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Wybory w Korei Płd.: Koreańczycy pokazali prezydentowi żółtą kartkę