Zmarł były minister finansów w rządzie Angeli Merkel, Wolfgang Schäuble

W wieku 81 lat zmarł Wolfgang Schäuble, weteran niemieckiej polityki, były przewodniczący Bundestagu - informuje agencja DPA.

Publikacja: 27.12.2023 09:41

Wolfgang Schäuble

Wolfgang Schäuble

Foto: PAP/EPA

Schäuble zmarł we wtorek, późnym wieczorem — wynika z informacji DPA.

Wolfgang Schäuble zasiadał w Bundestagu ponad 50 lat

Schäuble zasiadał w Bundestagu od 1972 roku, a członkiem chadeckiej partii CDU był od 1965 roku.

Większość swojej politycznej kariery Schäuble poświęcił staraniom o ponowne zintegrowanie obu części podzielonych po II wojnie Niemiec.

W rządzie Helmuta Kohla Schäuble był szefem Urzędu Kanclerza Federalnego. Zasiadał też w rządzie Kohla jako szef MSW (1989-1991).

W latach 1991-2000 był liderem frakcji CDU w parlamencie, a w latach 1998-2000 — przewodniczącym CDU. Na stanowisku tym zastąpił Helmutha Kohla, a jego następczynią na czele CDU została Angela Merkel.

Schäuble był postrzegany jako naturalny następca Kohla — gdy objął władzę w partii CDU osiągnęło dobre wyniki w wyborach lokalnych oraz w wyborach do PE w 1999 roku. Jednak karierze Schäublego zaszkodziła ujawniona w 1999 roku afera związana z finansowaniem CDU. Schäuble przyznał, że w 1994 przyjął od lobbysty Karlheinza Schreibera 100 tys. marek niemieckich dla swojej partii. Lider CDU przeprosił za to publicznie, nie przedstawiono mu też żadnych zarzutów karnych, ale mimo to 16 lutego 2000 ogłosił swoją rezygnację z przywództwa w CDU.

Czytaj więcej

Wolfgang Schäuble: Jeszcze Europa nie zginęła

W rządzie Merkel Schäuble był najpierw szefem MSW, a potem — przez osiem lat — ministrem finansów (2009-2017). Urząd ten sprawował w czasie kryzysu finansowego, który wstrząsnął strefą euro.

W latach 2017-2021 Schäuble był przewodniczącym Bundestagu. W 2021 roku został parlamentarzystą z najdłuższym, nieprzerwanym stażem w izbie niższej niemieckiego parlamentu.

Wolfgang Schäuble od 1990 roku poruszał się na wózku inwalidzkim

Od 1990 roku Schäuble poruszał się na wózku inwalidzkim, po tym jak w czasie spotkania wyborczego w Oppenau został dwukrotnie postrzelony (w szczękę i rdzeń kręgowy) z rewolweru przez chorego psychicznie mężczyznę.

Polityka
Kreml znów kłamie w sprawie Katynia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Rosja dodała reżyserkę i dramatopisarkę na listę „terrorystów i ekstremistów”
Polityka
Irak chce karać homoseksualistów śmiercią. Zachód ostrzega przed konsekwencjami
Polityka
Donald Trump jednak stanie przed sądem
Polityka
W razie wojny z Iranem Izrael zostanie sam. Zaskakujące deklaracje USA i Europy