Teksas sam będzie karał imigrantów: Do 20 lat więzienia za przejście granicy

Gubernator Teksasu Greg Abbott podpisał w poniedziałek ustawę, która ustanawia nowe przestępstwo stanowe - nielegalny wjazd na terytorium stanu. Tym samym policja stanowa zyska uprawnienia do zatrzymywania nielegalnych imigrantów co dotychczas było zarezerwowane dla władz federalnych.

Publikacja: 19.12.2023 09:55

Imigranci na granicy w Teksasie

Imigranci na granicy w Teksasie

Foto: AFP

Ustawa znana jako SB4 wejdzie w życie w marcu. Ustawa wprowadza nowe przestępstwo stanowe polegające na nielegalnym wjeździe na terytorium Teksasu. Przestępstwo jest zagrożone karami od 180 dni do nawet 20 lat więzienia.

Gubernator Teksasu: Joe Biden pozostawił Teksas samemu sobie

Sędziowie stanowi z Teksasu będą musieli nakazywać nielegalnym imigrantom powrót na terytorium Meksyku, a ci, którzy odmówią, będą zagrożeni karą do 20 lat więzienia. 

Czytaj więcej

USA wracają do budowania muru na granicy z Meksykiem. Trump triumfuje i chce przeprosin

Imigranci, którzy nielegalnie przekroczą granicę Meksyku z USA w Teksasie mogą być ścigani na podstawie przepisów federalnych, ale Abbott ostro skrytykował prezydenta USA Joe Bidena i jego administrację za to, że przepisy te nie są egzekwowane.

- Celowy brak działania Bidena pozostawił Teksas samemu sobie — powiedział Abbott w czasie konferencji prasowej zorganizowanej przed murem na granicy.

Abbott podpisał też ustawę, która przeznaczy 1,5 mld dolarów na budowę muru granicznego i inne działania mające wzmocnić ochronę granicy.

W listopadzie gubernator Teksasu podpisał ustawę podwyższającą kary za przemyt ludzi.

1,5 mld

Taką kwotę (w dolarach) Teksas przeznaczy dodatkowo m.in. na budowę muru granicznego

Liczba imigrantów nielegalnie przekraczających granicę Meksyku z USA wzrosła za czasów administracji Joe Bidena, za co Abbott i inni politycy Partii Republikańskiej obwiniają Bidena i jego liberalną w tym zakresie politykę, odchodzącą od restrykcyjnej polityki migracyjnej USA prowadzonej przez Donalda Trumpa.

Odkąd Biden został prezydentem ponad połowa z 5,8 mln aresztowanych za nielegalne przekroczenie granicy imigrantów zostało zatrzymanych w Teksasie i w sąsiadującym z nim stanie Nowy Meksyk.

Ustawa przyjęta w Teksasie zostanie oprotestowana

Teksas podejmował już własne działania mające zatrzymać imigrantów na granicy — elementem tej polityki było rozmieszczenie na granicy Gwardii Narodowej, a także rozciągając drut kolczasty na granicy.

Złożenie protestu do sądu przeciw ustawie SB4 zapowiedziała Oni Blair, dyrektor wykonawcza teksańskiego oddziału organizacji American Civil Liberties Union. Blair zarzuca ustawie „zastępowanie prawa federalnego”. 

Sąd Najwyższy w 2012 roku podważył kluczowe przepisy podobnego prawa przyjętego w Arizonie, w tym uprawnienie policji stanowej do aresztowania osób podejrzanych o nielegalny wjazd do USA. Sąd uznał, że jest to sprzeczne z prawem federalnym.

Ustawa znana jako SB4 wejdzie w życie w marcu. Ustawa wprowadza nowe przestępstwo stanowe polegające na nielegalnym wjeździe na terytorium Teksasu. Przestępstwo jest zagrożone karami od 180 dni do nawet 20 lat więzienia.

Gubernator Teksasu: Joe Biden pozostawił Teksas samemu sobie

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
W Korei Północnej puszczają piosenkę o Kim Dzong Unie, "przyjaznym ojcu"
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Wybory w Indiach. Modi u progu trzeciej kadencji
Polityka
Przywódcy Belgii i Czech ostrzegają UE przed rosyjską dezinformacją
Polityka
Zakaz używania TikToka razem z pomocą Ukrainie i Izraelowi. Kongres USA uchwala przepisy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Kaukaz Południowy. Rosja się wycofuje, kilka państw walczy o wpływy