Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz i nowe kadry w resorcie

Na stanowisku dyrektora generalnego Jarosława Czubę zastąpiła Dorota Żebrowska, stanowisko dyrektora Centrum Informacyjnego objęła Agnieszka Wolak. Na dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury powołana została Hanna Wróblewska.

Publikacja: 14.12.2023 16:36

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz i nowe kadry w resorcie

Foto: MKiDN

„Dziś objąłem urząd Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bo taka była wola obywateli, wola zmiany. Jestem w tym miejscu po to, by realizować wolę ludzi, którzy poszli głosować 15 października” – powiedział minister Bartłomiej Sienkiewicz rozpoczynając pełnienie misji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W pierwszych godzinach urzędowania minister spotkał się ze swoimi zastępcami i dokonał podziału zadań i kompetencji w resorcie kultury.

Podział zadań i kompetencji

Ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiejowi Sienkiewiczowi będą podlegały: Departament Dziedzictwa Kulturowego, Departament Narodowych Instytucji Kultury, Departament Finansowy i Centrum Informacyjne.

Sekretarz stanu, generalna konserwator zabytków Bożena Żelazowska będzie nadzorować Departament Ochrony Zabytków, Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Miejsc Pamięci oraz Departament Restytucji Dóbr Kultury.

Sekretarz stanu Joanna Scheuring-Wielgus obejmie pieczę nad Departamentem Funduszy i Spraw Europejskich oraz Departamentem Mecenatu Państwa.

Podsekretarz stanu Marcie Cienkowskiej podlegać będzie Departament Szkolnictwa Artystycznego i Departament Współpracy z Zagranicą, zaś podsekretarzowi stanu Andrzejowi Wyrobcowi - Departament Legislacyjny, Departament Mediów i Sektorów Kreatywnych, Departament Prawa Autorskiego i Filmu oraz Departament Nadzoru Właścicielskiego.

Pierwsze decyzje ministra kultury

Pierwsze decyzje ministra Bartłomieja Sienkiewicza dotyczyły zmian personalnych – na stanowisku dyrektora generalnego Jarosława Czubę zastąpiła Dorota Żebrowska – dotychczasowa dyrektor Departamentu Legislacyjnego w MKiDN, natomiast stanowisko dyrektora Centrum Informacyjnego objęła Agnieszka Wolak, która zastąpiła Annę Pawłowską-Pojawę. Na dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury powołana została Hanna Wróblewska.

Pierwszym dokumentem podpisanym przez ministra Sienkiewicza był list gratulacyjny skierowany do wybitnego aktora Piotra Fronczewskiego, który 14 grudnia obchodzi jubileusz 55-lecia pracy artystycznej.

Nowi wiceministrowie

Bożena Żelazowska - polityczka, nauczycielka, urzędniczka, działaczka samorządowa.

Bożena Żelazowska urodziła się 23 sierpnia 1970 r. w Chełmie. Jest absolwentką Wydziału Politologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończyła podyplomowe studia na kierunku menadżer kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz podyplomowe studia na kierunku zarządzanie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i Executive Master of Business Administration w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku. Ukończyła również Szkołę Liderów Politycznych.

Pracowała jako nauczycielka historii w szkole podstawowej w Chełmie oraz w tamtejszym domu dziecka. W 1999 r. została zatrudniona w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, gdzie od 2001 r. pełniła funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki. W 2013 r. została powołana na stanowisko zastępcy kierownika, później szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Następnie podjęła pracę jako pełnomocnik w Stacji Muzeum w Warszawie.

Była radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego V i VI kadencji, pełniąc funkcję przewodniczącej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Posłanka na Sejm IX kadencji, podczas której pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Kultury i Środków Przekazu, oraz X kadencji.

W 2004 r. otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi.

Joanna Scheuring-Wielgus

 To  socjolożka, menedżerka kultury, specjalistka ds. PR i marketingu, działaczka społeczna, samorządowa i polityczna.

Urodziła się 8 lutego 1972 r. w Toruniu. W 1997 r. ukończyła studia magisterskie na kierunku socjologii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zaś w 2008 r. podyplomowe studia z zakresu zarządzania kulturą w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Ukończyła także Szkołę Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego.

Pracowała w Londynie jako asystentka Edwarda Bramaha w Bramah Tea and Coffee Museum; w stowarzyszeniu Teatr Wiczy jako menedżerka ds. międzynarodowych. Była prezeską Fundacji Win-Win, wspierającej inicjatywy kulturalne i lokalnych artystów.

Przez kilkanaście lat współpracowała z wieloma organizacjami obywatelskimi i kulturalnymi realizując partnerskie projekty kulturalne oraz z samodzielnymi artystami czy zespołami jako ich menedżerka. Koordynowała projekty kulturalne zarówno polskie, jak i międzynarodowe.

Zaangażowana w działania na rzecz kobiet, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i ruchów miejskich. Jest współzałożycielką toruńskiego Stowarzyszenia Wyborcy, Stowarzyszenia Rzeczpospolita Babska oraz ruchu miejskiego Czas Mieszkańców.

Od 2020 r. członkini zarządu międzynarodowej organizacji European Parliamentary Forum for Sexual and Reproductive Rights.

W wyborach samorządowych w 2014 r. kandydowała na urząd Prezydenta Torunia (zajęła drugie miejsce). Została wybrana na radną miasta Torunia (kadencja 2014-2018).

W latach 2017-2019 członkini Rady Programowej Polskiego Radia. W latach 2020-2023 członkini Rady Programowej Telewizji Polskiej.

Członkini partii Nowa Lewica, od 2021 r. na stanowisku wiceprzewodniczącej Nowej Lewicy i szefowej komunikacji.

Od 2015 roku posłanka na Sejm RP VIII, IX i X kadencji. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Zamężna, ma trzech synów.

Andrzej Wyrobiec – przedsiębiorca i polityk

Urodził się 3 sierpnia 1964 r. Pochodzi z Jaworzna. Jest absolwentem historii i studium dziennikarskiego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu rachunkowości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

W dotychczasowej pracy zawodowej zajmował się organizacją widowisk plenerowych, koncertów i imprez masowych, prowadził ogólnopolskie kampanie promocyjne uznanych marek i przedsiębiorstw. Do 1994 r. związany z krakowskimi instytucjami kultury. Był m.in. dyrektorem programowym Studenckiego Centrum Kultury „Pod Jaszczurami” i dyrektorem Studenckich Festiwali Piosenki w Krakowie. W latach 1994-2006 prowadził działalność gospodarczą w założonej przez siebie agencji reklamowej. W latach 2006-2013 był kolejno pełnomocnikiem finansowym, skarbnikiem i sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej.

W latach 2014–2015 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W grudniu 2015 r. objął stanowisko prezesa zarządu Parku Śląskiego, które zajmował do 2017 r. Od stycznia 2018 r. do września 2019 r. był pełnomocnikiem dyrektora naczelnego Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie do spraw budowy Centrum Muzyki w Krakowie.

Po wygraniu konkursu na dyrektora Teatru Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie zrezygnował ze stanowiska Dyrektora Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

W latach 2005-2020 radca Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Założyciel i prezes zarządu Fundacji „Ośrodek Dokumentacji Kultury Studentów im. Andrzeja Potoka”.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Żonaty, ma dwóch synów.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną