Rzeczniczka Konfederacji: Grzegorz Braun to artysta, może to jego forma ekspresji

- Potępiamy tego typu happening - oświadczyła rzeczniczka Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik, odnosząc się w rozmowie ze Studiem PAP do zachowania posła Grzegorza Brauna, który gaśnicą zgasił świece chanukowe w Sejmie.

Publikacja: 13.12.2023 15:58

Rzeczniczka Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun po odłożeniu

Rzeczniczka Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun po odłożeniu gaśnicy

Foto: mat. pras., PAP/Marcin Obara

We wtorek po południu poseł Konfederacji Grzegorz Braun użył gaśnicy, by zgasić menorę w Sejmie. Po zgaszeniu świec chanukowych Braun pojawił się na mównicy sejmowej. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) wykluczył Brauna z posiedzenia, zapowiedział skierowanie wniosku do prokuratury. Decyzją prezydium Sejmu Grzegorz Braun został pozbawiony połowy uposażenia na pół roku i diet poselskich na sześć miesięcy.

W środę po południu współprzewodniczący Konfederacji poseł Sławomir Mentzen (Nowa Nadzieja) ogłosił, iż na posiedzeniu klubu Konfederacji złożył wniosek o ukaranie Grzegorza Brauna zawieszeniem w prawach członka klubu oraz zakazem wystąpień z mównicy Sejmie, a "klub wnioskowane kary nałożył".

Czytaj więcej

Konfederacja podjęła decyzję w sprawie Grzegorza Brauna

Rzeczniczka Konfederacji: Zachowanie Grzegorza Brauna to happening

Wcześniej o sprawę Grzegorza Brauna w Studiu PAP pytana była rzeczniczka Konfederacji Ewa Zajączkowska-Hernik. - Nasze stanowisko jest takie, że potępiamy tego typu happening - oświadczyła.

- Co dalej, będziemy dyskutować na posiedzeniu klubu i proszę w cierpliwości oczekiwać na dalsze komunikaty - dodała podczas rozmowy, która została przeprowadzona rano, gdy w Pałacu Prezydenckim trwało zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska.

Na pytanie, czy określenie "happening" jest w omawianej sprawie trafne rzeczniczka Konfederacji odparła: - A dlaczego nie?. - Jak inaczej można określić tę akcję? - pytała. Pytana przez Studio PAP, czy zachowanie Grzegorza Brauna można nazwać instalacją artystyczną, Ewa Zajączkowska-Hernik odpowiedziała, że "niektórzy też tak to określają ze względu na to, że Grzegorz Braun jest artystą, jest reżyserem i być może to jest jego forma ekspresji".

Czytaj więcej

Grzegorz Braun zgasił świece chanukowe. Michał Kobosko: Konfederacja powinna go wyrzucić

Rzeczniczka oświadczyła, że Konfederacja potępia zachowanie Brauna. We wtorek uchwałę o takiej treści przyjął klub poselski Konfederacja. - Klub Konfederacji ma się świetnie, mamy 18 parlamentarzystów, taki jest oficjalny i faktyczny stan rzeczy, i na razie na tym poprzestańmy - mówiła Zajączkowska-Hernik.

Niepewne miejsce Krzysztofa Bosaka w prezydium Sejmu

Rzeczniczka była też w Studiu PAP pytana o wniosek Lewicy o odwołanie posła Konfederacji Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu. Zapowiadany przez szefową klubu Lewicy Annę Marię Żukowską wniosek może zostać poparty przez klub PiS. Lewica zarzuca Bosakowi, że "umożliwił posłowi Braunowi wygłoszenie antysemickiego wystąpienia, w którym nazwał uroczystość zapalenia świec chanukowych »rasistowskim, dzikim, plemiennym, talmudycznym kultem« oraz »satanistycznym triumfalizmem«, na który - według posła Brauna - »nie ma miejsca w gmachu Sejmu RP«".

Czytaj więcej

Janusz Korwin-Mikke i Stanisław Michalkiewicz rejestrują partię

- To bardzo ciekawa sytuacja, szczególnie ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Pamiętajmy, że to m.in. dzięki głosom Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Bosak został wicemarszałkiem Sejmu, więc nie bardzo rozumiem nagłą zmianę frontu. Być może to wynika z naszej krytyki rządu premiera Mateusza Morawieckiego i z tego, że nie zagłosowaliśmy za wotum zaufania dla rządu Morawieckiego - skomentowała Ewa Zajączkowska-Hernik.

Zdaniem rzeczniczki Konfederacji, odwołanie Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu w ramach kary za zachowanie posła Grzegorza Brauna miałoby znamiona odpowiedzialności zbiorowej.

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"