Kaczyński do Tuska: "Niemiecki agent". Rzecznik rządu komentuje

- Donald Tusk w wielu przypadkach realizował interesy, które były zbieżne z agendą niemiecką, w związku z tym to określenie padło w takich okolicznościach i odnosiło się do tego typu działań - powiedział rzecznik odchodzącego rządu Piotr Müller, pytany o fakt, że prezes PiS Jarosław Kaczyński nazwał w Sejmie lidera PO Donalda Tuska "niemieckim agentem".

Publikacja: 12.12.2023 09:15

Rzecznik rządu Piotr Müller

Rzecznik rządu Piotr Müller

Foto: PAP/Paweł Supernak

Czytaj więcej

Sejm udzielił wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Nową Radę Ministrów poparło 248 posłów

Pytany, jak się czuje w opozycji, rzecznik ustępującego rządu Mateusza Morawieckiego odparł, że jest "okres przejściowy". - Opozycja będzie wtedy, kiedy formalnie rząd Donalda Tuska zostanie zaprzysiężony - dodał. - Wtedy będziemy po prostu konstruktywną opozycją, która będzie recenzowała to, co się dzieje w rządzie i w parlamencie, ale też forsowała programy, które zapowiadaliśmy w wyborach - zaznaczył.

Wybrany przez Sejm na premiera przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk we wtorek o godz. 10:00 wygłosi exposé. Głosowanie nad wotum zaufania dla Rady Ministrów zaplanowano na godz. 16:00.

Po uzyskaniu przez nowy gabinet wotum zaufania zaprzysiężenie nowego rządu odbędzie się w środę 13 grudnia o godz. 9:00 w Pałacu Prezydenckim.

Czytaj więcej

Marek Suski o nowej większości. Mówi o stanie wojennym, Hitlerze i Kulturkampfie

Czy Mateusz Morawiecki uroczyście przekaże władzę Donaldowi Tuskowi?

Czy dojdzie do uroczystego przekazania władzy i spotkania Mateusza Morawieckiego z Donaldem Tuskiem? - Zobaczymy, to jeszcze nie jest uzgodnione. Nad tą kwestią się nie zastanawialiśmy - powiedział rzecznik. Zapewnił, że urzędy są przygotowane do zmiany władzy. Piotr Müller powiedział, że we wtorek większość ministrów odchodzi z rządu, ponieważ premier Morawiecki przyjmuje ich dymisje.

Dopytywany, czy będzie spotkanie odchodzącego i przyszłego premiera, rzecznik odparł, że nie wie. - Tutaj nie ma rozstrzygnięcia - stwierdził dodając, że nie zawsze dochodziło do takiego uroczystego przekazywania władzy. - Nie ma tradycji w tym zakresie - mówił.

Czytaj więcej

Gawkowski: Kaczyński w poniedziałek mentalnie spoliczkował swoje środowisko

- To drugorzędna sprawa. Ważne jest to, żeby jak najszybciej rząd, jeżeli jutro zostanie już zaprzysiężony, przyszedł do pracy, bo licznik 100 dni od jutra będzie uruchomiony, jak rozumiem i dla Donalda Tuska, i dla całego rządu - powiedział Piotr Müller.

Kaczyński do Tuska: Pan jest niemieckim agentem

Rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego był też pytany o słowa, jakie padły w poniedziałek w Sejmie. Pod koniec obrad na mównicę wszedł prezes PiS Jarosław Kaczyński, który zwrócił się do Donalda Tuska słowami "pan jest niemieckim agentem".

- Donald Tusk w wielu przypadkach realizował interesy, które były zbieżne z agendą niemiecką, w związku z tym to określenie padło w takich okolicznościach i odnosiło się do tego typu działań, chociażby w zakresie polityki gazowej rosyjsko-niemieckiej - skomentował Piotr Müller.

Czytaj więcej

4 miliony wyświetleń posiedzenia Sejmu z 11 grudnia na YouTube

Piotr Müller: W Sejmie często padają mocne słowa

Rzecznikowi zwrócono uwagę, że słowa o byciu agentem obcego państwa to poważne oskarżenie. Czy takie słowa można bezkarnie wypowiadać? - To, co było widoczne przez jakiś czas polityki Donalda Tuska, to realizowanie części interesów niemieckich poprzez na przykład brak podejmowania określonych działań czy poprzez mało asertywną politykę, czy w ogóle brak asertywności - odparł Müller.

- Z mównicy sejmowej padają często mocne słowa - dodał. Pytany, czy słowa Jarosława Kaczyńskiego go nie oburzają rzecznik powiedział, że to nie jest kwestia oburzania się. - Trzeba patrzeć na to, co się działo i to oceniać. To są mocne słowa, ale w debacie parlamentarnej czasami się zdarzają - mówił.

Polityka
Senator: Uzasadnione spotkanie Dudy z Trumpem. Trump faworytem wyborów w USA
Polityka
Europejska tarcza rakietowa. MON odpowiada Błaszczakowi. "Zaskakuje poziom niewiedzy"
Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"