Donald Trump: Jeśli zostanę prezydentem będę dyktatorem tylko jeden dzień

Donald Trump w czasie spotkania w Davenport, w stanie Iowa dwukrotnie zapewnił, że jeśli wygra wybory prezydenckie w USA nie zostanie dyktatorem "z wyjątkiem pierwszego dnia" swojej prezydentury.

Publikacja: 06.12.2023 05:28

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

Wielu politycznych przeciwników Donalda Trumpa - przede wszystkim obecny prezydent USA, Joe Biden, politycy Partii Demokratycznej, ale też krytycy Donalda Trumpa w Partii Republikańskiej, tacy jak Liz Cheney, ostrzegają, że Trump może być zagrożeniem dla amerykańskiej demokracji.

Czytaj więcej

Córka byłego wiceprezydenta USA chce wystartować w wyborach i zatrzymać Trumpa

Przeciwko Trumpowi, który jest faworytem prawyborów organizowanych przez Partię Republikańską, toczą się cztery postępowania karne w USA, w tym jedno dotyczące próby zmiany wyniku wyborów prezydenckich w 2020 roku.

Trump zaprzecza wszystkim oskarżeniom twierdząc, że sprawy przeciwko niemu są motywowane politycznie.

Dlaczego Donald Trump chce być dyktatorem pierwszego dnia prezydentury?

W czasie spotkania w Iowa Trump był pytany dwukrotnie czy jako prezydent USA nie nadużyje swojej władzy, by zemścić się na politycznych przeciwnikach.

Iowa jest stanem, w którym 15 stycznia rozpoczną się prawybory organizowane przez Partie Republikańską

Na pytanie czy zostanie dyktatorem jeśli wygra wybory prezydenckie w USA, Trump odpowiedział: "Nie, z wyjątkiem pierwszego dnia".

Doprecyzowując swoją wypowiedź Trump stwierdził, że "pierwszego dnia" wykorzysta swoje uprawnienia prezydenckie do zamknięcia granicy z Meksykiem i zwiększenia skali odwiertów naftowych.

Reuters przypomina, że Trump w przeszłości wielokrotnie zapowiadał odwet na swoich przeciwnikach politycznych - w tym Joe Bidenie, prokuratorach stawiających mu zarzuty, Departamencie Sprawiedliwości i urzędnikach federalnych.

Iowa jest stanem, w którym 15 stycznia rozpoczną się prawybory organizowane przez Partie Republikańską.

Szefowa kampanii Bidena: Donald Trump mówi, że będzie dyktatorem. Amerykanie powinni mu wierzyć

Kierująca kampanią Joe Bidena Julie Chavez Rodriguez komentując słowa Trumpa w wydanym oświadczeniu napisała, że "Donald Trump mówi nam dokładnie co zrobi, jeśli zostanie ponownie wybrany na prezydenta, dziś powiedział, że będzie dyktatorem pierwszego dnia. Amerykanie powinni mu wierzyć".

W środę rywale Trumpa w prawyborach prezydenckich będą uczestniczyć w debacie na Uniwersytecie w Alabamie. Trump konsekwentnie bojkotuje te debaty.

Polityka
Kontrowersyjna ustawa uchwalona. „Zagraniczni agenci” znów destabilizują Gruzję
Polityka
Rosja: Zmiana na czele Sądu Najwyższego, pierwsza od 1991 r. Szefową koleżanka Putina
Polityka
Francja zaprasza na rocznicę D-Day Rosję – ale nie Władimira Putina
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Oddala się widmo wielkiej wojny. Izrael nie pójdzie za daleko