Córka byłego wiceprezydenta USA chce wystartować w wyborach i zatrzymać Donalda Trumpa

Liz Cheney, była członkini Izby Reprezentantów, córka byłego wiceprezydenta USA, Dicka Cheneya, rozważa start w wyborach prezydenckich w USA jako kandydatka niezależna.

Publikacja: 06.12.2023 05:05

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

Cheney, polityk Partii Republikańskiej, jest znana z krytyki byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa. W przeszłości była wiceprzewodniczącą komisji parlamentarnej badającej okoliczności ataku na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku.

Liz Cheney uważa Donalda Trumpa za zagrożenie dla demokracji w USA

Teraz, w udzielanych wywiadach, Cheney przyznaje, że rozważa start w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku jako niezależna, konserwatywna kandydatka, lub jako kandydatka ponadpartyjna, zwracająca się zarówno do wyborców Partii Republikańskiej, jak i Partii Demokratycznej.

Cheney określa Donalda Trumpa, prawdopodobnego kandydata Partii Republikańskiej w wyborach, jako zagrożenie dla demokracji w USA.

- Mierzymy się z zagrożeniami dla USA, które mogą mieć charakter egzystencjalny, potrzebujemy kandydata, który będzie w stanie się z nimi zwierzyć i odpowiedzieć na wszystkie te zagrożenia - powiedziała Cheney w rozmowie z "Washington Post".

Czytaj więcej

Wybory prezydenckie w USA. Amerykanie liczą na trzeciego kandydata

Liz Cheney dodała, że decyzję o starcie w wyborach prezydenckich ma ogłosić w najbliższych miesiącach.

Cheney w 2022 roku straciła miejsce w Izbie Reprezentantów przegrywając w prawyborach na fali rosnącego poparcia dla Trumpa w szeregach jej partii.

Obecnie córka byłego wiceprezydenta USA nadal krytykuje Trumpa, powtarzając zarzuty Joe Bidena i twierdząc, że kolejna kadencja Trumpa w Białym Domy zagrozi amerykańskim instytucjom demokratycznym.

Najbardziej spektakularny w ostatnich dekadach start kandydata spoza dwóch głównych amerykańskich partii miał miejsce w 1992 roku

- Sądzę, że demokracja jest u nas zagrożona, ze względu na wpływ wywierany przez Donalda Trumpa na Partię Republikańską, sądzę też, że demokracja jest zagrożona na świecie - powiedziała Cheney w rozmowie z "Washington Post".

Cheney w podobnym tonie wypowiadała się w rozmowie z USA Today i MSNBC. Wywiady zbiegły się z wydaniem jej pamiętników.

Jak zaznacza Reuters Cheney nadal posiada zaplecze w Partii Republikańskiej i utrzymuje ogólnokrajową siatkę darczyńców, którzy w razie potrzeby mogliby zapewnić jej środki na prowadzenie kampanii wyborczej.

Donald Trump faworytem prawyborów w Partii Republikańskiej

Faworytem prawyborów prezydenckich w Partii Republikańskiej jest Donald Trump. Trump cieszy się wśród wyborców tej partii dużym poparciem, mimo czterech spraw kryminalnych, które toczą się przeciwko niemu (jedna z nich dotyczy próby zmiany wyniku wyborów prezydenckich w 2020 roku).

Trump zaprzecza wszystkim oskarżeniom i twierdzi, że stawiane mu zarzuty są motywowane politycznie.

Kandydaci niezależni zdobywają zazwyczaj w wyborach prezydenckich USA marginalne poparcie. Najbardziej spektakularny w ostatnich dekadach start kandydata spoza dwóch głównych amerykańskich partii miał miejsce w 1992 roku, gdy Ross Perot, jako kandydat bezpartyjny, zdobył 18,9 proc. głosów. Był to najlepszy wynik kandydata bezpartyjnego w wyborach od 1912 roku.

Polityka
Niemcy szukają rozwiązania. Pozakodeksowy sposób na legalizację aborcji
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Opór republikanów przed wsparciem dla Kijowa. Ukraina musi czekać
Polityka
USA: Dojdzie do zamachu jak pod Moskwą? Dyrektor FBI: Tylu zagrożeń nie pamiętam
Polityka
Wybory w Korei Płd.: Koreańczycy pokazali prezydentowi żółtą kartkę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Zastępczyni sekretarza stanu USA o Korei Północnej. Kima już się nie da zatrzymać