Nałęcz: Komisje śledcze pokażą wyborcom PiS, że wierzyli nie w Boga lecz w bałwana

- Wymiar sprawiedliwości ukarał tylko Lwa Rywina, natomiast Polacy ukarali SLD - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem prof. Tomasz Nałęcz, historyk, były wicemarszałek Sejmu i były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, pytany o to czy warto powoływać komisje śledcze.

Publikacja: 30.11.2023 09:34

Nałęcz, były przewodniczący komisji śledczej badającej aferę Rywina był pytany czy warto powoływać komisje śledcze, biorąc pod uwagę, że w głośnej aferze Rywina tylko Rywin został skazany.

Prof. Tomasz Nałęcz: Komisje śledcze pokazują kulisy polityki

- Ja myślę, że warto - i to bardzo. Najistotniejsze w pracy komisji śledczej jest odsłonięcie kulis polityki. Politycy bardzo niechętnie ukazują kulisy polityki. Komisja Rywina jako pierwsza odsłoniła kulisy polityki i pokazała polityków w rzeczywistych sytuacjach, a nie takich, w jakich chcieli się zaprezentować - odparł Nałęcz.

- Myślę, że może być też tak z aferami PiS-u. Komisje śledcze mają szanse pokazać to Polakom, także wyborcom PIS-u - dodał.

Czytaj więcej

Poseł KO: Na Ukrainie powstawały firmy na kilka godzin, by handlować zbożem z polskimi

- Komisje śledcze nie mogą nikogo ukarać, nie mają mocy wymierzenia żadnej kary. Ale pokazuje Polakom ten obraz polityki. Dlatego jest niesłychanie warto powołać te komisje - przekonywał.

Prof. Tomasz Nałęcz: Komisje śledcze mogą dotrzeć do wyborców PiS

- Nie wyobrażam sobie jak można dotrzeć z obrazem tamtej rzeczywistości, zamkniętej 15 października 2023 r., do zwolenników PiS inaczej, niż przez odsłonięcie kulis polityki przez komisję śledczą. Prokuratura tego nie zrobi - ocenił też.

Najistotniejsze w pracy komisji śledczej jest odsłonięcie kulis polityki. Politycy bardzo niechętnie ukazują kulisy polityki.

Prof. Tomasz Nałęcz, były szef komisji śledczej badającej aferę Lwa Rywina

- To nie jest tak, że tylko Lew Rywin został ukarany. Wymiar sprawiedliwości ukarał tylko Lwa Rywina, natomiast Polacy ukarali SLD - nie dlatego, że posłało po pieniądze Rywina do Michnika, tylko dlatego, że osłoniło sprawców tej afery - stwierdził jednocześnie Nałęcz.

Według Nałęcza komisje śledcze w obecnym Sejmie też mogą przekonać wyborców PiS-u, że "nie wierzyli w Pana Boga, tylko w bałwana" i że w kolejnych wyborach "ludzie swój werdykt w tej sprawie wydadzą" i będzie to werdykt niekorzystny dla PiS.

Nałęcz, były przewodniczący komisji śledczej badającej aferę Rywina był pytany czy warto powoływać komisje śledcze, biorąc pod uwagę, że w głośnej aferze Rywina tylko Rywin został skazany.

Prof. Tomasz Nałęcz: Komisje śledcze pokazują kulisy polityki

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Nowy sondaż i zmiana lidera: Koalicja Obywatelska wyprzedza PiS
Materiał Promocyjny
Elektrownie jądrowe to naturalny dla Warty obszar zainteresowań
Polityka
Afera wizowa. Edgar Kobos zeznaje o tuszowaniu afery przez Zjednoczoną Prawicę
Polityka
Szymon Hołownia zmienił dyrektora od mediów w Sejmie
Polityka
Komisja śledcza ds. afery wizowej. Piotr Wawrzyk odmawia składania zeznań
Polityka
Europoseł Ryszard Czarnecki straci immunitet za fałszywe kilometrówki?
Polityka
Siemoniak: Protesty rolników? Mam nadzieję na dialog i pokojowe rozwiązanie