Nałęcz: Komisje śledcze pokażą wyborcom PiS, że wierzyli nie w Boga lecz w bałwana

- Wymiar sprawiedliwości ukarał tylko Lwa Rywina, natomiast Polacy ukarali SLD - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem prof. Tomasz Nałęcz, historyk, były wicemarszałek Sejmu i były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, pytany o to czy warto powoływać komisje śledcze.

Publikacja: 30.11.2023 09:34

Nałęcz, były przewodniczący komisji śledczej badającej aferę Rywina był pytany czy warto powoływać komisje śledcze, biorąc pod uwagę, że w głośnej aferze Rywina tylko Rywin został skazany.

Prof. Tomasz Nałęcz: Komisje śledcze pokazują kulisy polityki

- Ja myślę, że warto - i to bardzo. Najistotniejsze w pracy komisji śledczej jest odsłonięcie kulis polityki. Politycy bardzo niechętnie ukazują kulisy polityki. Komisja Rywina jako pierwsza odsłoniła kulisy polityki i pokazała polityków w rzeczywistych sytuacjach, a nie takich, w jakich chcieli się zaprezentować - odparł Nałęcz.

- Myślę, że może być też tak z aferami PiS-u. Komisje śledcze mają szanse pokazać to Polakom, także wyborcom PIS-u - dodał.

Czytaj więcej

Poseł KO: Na Ukrainie powstawały firmy na kilka godzin, by handlować zbożem z polskimi

- Komisje śledcze nie mogą nikogo ukarać, nie mają mocy wymierzenia żadnej kary. Ale pokazuje Polakom ten obraz polityki. Dlatego jest niesłychanie warto powołać te komisje - przekonywał.

Prof. Tomasz Nałęcz: Komisje śledcze mogą dotrzeć do wyborców PiS

- Nie wyobrażam sobie jak można dotrzeć z obrazem tamtej rzeczywistości, zamkniętej 15 października 2023 r., do zwolenników PiS inaczej, niż przez odsłonięcie kulis polityki przez komisję śledczą. Prokuratura tego nie zrobi - ocenił też.

Najistotniejsze w pracy komisji śledczej jest odsłonięcie kulis polityki. Politycy bardzo niechętnie ukazują kulisy polityki.

Prof. Tomasz Nałęcz, były szef komisji śledczej badającej aferę Lwa Rywina

- To nie jest tak, że tylko Lew Rywin został ukarany. Wymiar sprawiedliwości ukarał tylko Lwa Rywina, natomiast Polacy ukarali SLD - nie dlatego, że posłało po pieniądze Rywina do Michnika, tylko dlatego, że osłoniło sprawców tej afery - stwierdził jednocześnie Nałęcz.

Według Nałęcza komisje śledcze w obecnym Sejmie też mogą przekonać wyborców PiS-u, że "nie wierzyli w Pana Boga, tylko w bałwana" i że w kolejnych wyborach "ludzie swój werdykt w tej sprawie wydadzą" i będzie to werdykt niekorzystny dla PiS.

Nałęcz, były przewodniczący komisji śledczej badającej aferę Rywina był pytany czy warto powoływać komisje śledcze, biorąc pod uwagę, że w głośnej aferze Rywina tylko Rywin został skazany.

Prof. Tomasz Nałęcz: Komisje śledcze pokazują kulisy polityki

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Polityczne Michałki". Lista nierozwiązanych zadań koalicji przed wakacjami. Kto trzyma kciuki za Donalda Trumpa
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Posłuchaj „Plus Minus”. Michał Przeperski. Nieskończona transformacja 1989-2024
Polityka
Michał Kolanko: Wakacyjny ból głowy koalicji rządzącej
Polityka
Kluczowa dla Polski komisja gospodarcza w PE bez polskich europosłów
Polityka
Marcin Romanowski w Sejmie: Mogę przedstawić dowody, które podważają insynuacje Tomasza M.