Nowy rząd Morawieckiego: Rzecznik rządu ministrem nauki? Müller zaprzecza

O 16:30 prezydent Andrzej Duda ma powołać nowy rząd stworzony przez Mateusza Morawieckiego. Od momentu jego powołania Morawiecki będzie miał 14 dni na zdobycie wotum zaufania w Sejmie.

Aktualizacja: 27.11.2023 10:22 Publikacja: 27.11.2023 06:54

Rzecznik rządu Piotr Müller

Rzecznik rządu Piotr Müller

Foto: tv.rp.pl

Morawiecki nie ma większości w Sejmie popierającej jego rząd - PiS zdobył w wyborach 194 mandaty i do bezwzględnej większości brakuje mu 37 głosów. Prawo i Sprawiedliwość nie ma też żadnego koalicjanta.

Rząd Mateusza Morawieckiego bez znanych nazwisk

Sam Morawiecki w jednym z ostatnich wywiadów mówił, że daje swojemu rządowi 10 proc. szans na to, że zdobędzie on wotum zaufania.

Większością w Sejmie - 248 mandatami - dysponują KO, Polska 2050, PSL i Nowa Lewica, które deklarują chęć stworzenia rządu na czele którego ma stanąć Donald Tusk. Jeśli rząd Morawieckiego nie zdobędzie wotum zaufania wówczas, w tzw. drugim kroku konstytucyjnym, Tuska na premiera wybrać będzie mógł Sejm.

Jak piszemy w "Rzeczpospolitej" w nowym rządzie zabraknie znanych nazwisk - rząd ma składać się z mniej znanych działaczy PiS. Z naszych rozmów wynika, że do stanowiska minister klimatu i środowiska jest typowana Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, obecnie pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Czytaj więcej

Kto wejdzie w skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego? Znanych nazwisk nie będzie

Olga Semeniuk i Piotr Müller zostaną ministrami?

Onet ujawnia kolejne nazwiska ministrów. Olga Semeniuk, obecnie wiceminister rozwoju i technologii, ma zostać ministrem funduszy i polityki regionalnej.

Z kolei Anna Gembicka, posłanka PiS, ma zostać ministrem rolnictwa (obecnie jest wiceministrem w tym resorcie). 

Onet podaje też, że ministrem nauki w rządzie Morawieckiego miałby zostać Piotr Müller, obecny rzecznik rządu. Müller był już kiedyś wiceministrem nauki.

"Business Insider" podał wcześniej, że ministrem aktywów państwowych, w miejsce Jacka Sasina, ma zostać Marzena Małek, obecnie dyrektor generalna w resorcie.

Do rządu nie wejdą na pewno czołowi politycy PiS - obecny szef MON Mariusz Błaszczak, wspomniany Sasin, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek czy minister kultury Piotr Gliński.

W rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem obecny wiceminister klimatu, Jacek Ozdoba mówił, że z jego informacji wynika, że do rządu Morawieckiego nie wejdą politycy Suwerennej Polski.

Morawiecki nie ma większości w Sejmie popierającej jego rząd - PiS zdobył w wyborach 194 mandaty i do bezwzględnej większości brakuje mu 37 głosów. Prawo i Sprawiedliwość nie ma też żadnego koalicjanta.

Rząd Mateusza Morawieckiego bez znanych nazwisk

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Koniec epoki Leszka Millera. Nie znajdzie się na listach do europarlamentu
Polityka
Polexit. Bryłka: Zagłosowałabym za wyjściem Polski z UE
Polityka
"To nie jest prawda". Bosak odpowiada na zarzut ambasadora Izraela
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kto wygra w Krakowie? Nowy sondaż wskazuje na rolę wyborców PiS