Rafał Bochenek przekonuje, że „pojedynczy posłowie PSL” są zainteresowani współpracą z PiS. „Nie mam powodów, by w to nie wierzyć”

- Pan premier twierdzi, że ma sygnały ze strony środowiska PSL, jakoby pojedynczy posłowie byli zainteresowani współpracą z PiS - powiedział Rafał Bochenek, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, pytany o perspektywy na sformowanie rządu przez Mateusza Morawieckiego.

Publikacja: 24.11.2023 09:09

Rafał Bochenek przekonuje, że „pojedynczy posłowie PSL” są zainteresowani współpracą z PiS. „Nie mam powodów, by w to nie wierzyć”

Foto: PAP/Albert Zawada

Mateusz Morawiecki zaprosił do KPRM przedstawicieli Konfederacji, Nowej Lewicy, PSL i Polski 2050 na rozmowy ws. utworzenia rządu z PiS. Premier w zaproszeniu napisał, że jego celem jest budowa „Koalicji Polskich Spraw”. Partie, które dwa tygodnie temu podpisały umowę koalicyjną, zapowiedziały, że z zaproszenia nie skorzystają. Ich kandydatem na premiera jest Donald Tusk.

Z kolei Konfederacja w wydanym w czwartek oświadczeniu zapowiedziała, że „nie poprze rządu Mateusza Morawieckiego ani rządu Donalda Tuska”, ale na zaproszenie na rozmowy odpowiedziała pozytywnie. „Wyznaczeni przez Radę Liderów delegaci Konfederacji udadzą się do Kancelarii Premiera, aby w imieniu półtora miliona wyborców Konfederacji przekazać premierowi Morawieckiemu jasny komunikat - to koniec Waszej władzy!” - napisano w komunikacie Rady Liderów Konfederacji.

Czytaj więcej

Konfederacja pójdzie na spotkanie z Mateuszem Morawieckim. Powie mu, że go nie poprze

W rozmowie z Polskim Radiem 24 rzecznik PiS Rafał Bochenek przekonywał, że rząd Morawieckiego jest w trakcie formowania. - Zapewne w ciągu najbliższych kilku dni rząd - bo tego wymagają terminy konstytucyjne - zostanie zaprezentowany - zapewniał. Pytany o ewentualnych koalicjantów przyznał, że premiera czeka trudna misja. Według niego Morawiecki „twierdzi, że ma sygnały ze strony środowiska PSL, jakoby pojedynczy posłowie byli zainteresowani współpracą z PiS”. - Nie mam powodów, by w to nie wierzyć, bo rozmowy prowadzone są kuluarowo - stwierdził.

- Nie dziwię się, że te osoby nie chcą teraz się ujawniać - zaznaczył rzecznik PiS, którego zdaniem w przeszłości „media establishmentu PO zaszczuwały takie osoby”. - Ostateczną decyzję zobaczymy podczas głosowania na sali sejmowej. Pan premier jest moderatorem tego procesu, to on prowadzi spotkania. Przyznam, że sam nie znam jeszcze składu osobowego rządu - zaznaczył Bochenek.

Mateusz Morawiecki tworzy rząd, ale nie ma większości

13 listopada prezydent Andrzej Duda powierzył Mateuszowi Morawieckiemu misję tworzenia rządu. Na przedstawienie składu swojego nowego gabinetu Morawiecki ma czas do 27 listopada. Potem będzie miał jeszcze 14 dni na próbę uzyskania wotum zaufania w Sejmie.

PiS dysponuje w Sejmie 194 mandatami, o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość. Większością dysponuje koalicja KO, PSL, Polski 2050 i Nowej Lewicy, które mają łącznie 248 mandatów i deklarują chęć budowy rządu z Donaldem Tuskiem na czele.

Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"
Polityka
Nieoficjalnie: Trump podejmie Dudę kolacją w Nowym Jorku
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Sroka o komisji śledczej ds. Pegasusa. Posłanka wspomniała o Kaczyńskim i Ziobrze