"Poufne rozmowy" Morawieckiego z posłami. Co zrobi premier, jeśli nie stworzy rządu?

- Rozmowy, które toczę z parlamentarzystami, głównie z posłami, to rozmowy bardzo poufne. - mówił odpowiadając na pytania w czasie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Publikacja: 20.11.2023 14:59

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP

Mateusz Morawiecki był pytany czy politycy PiS nie obawiają się, że nowa większość będzie ich stawiać przed Trybunałem Stanu.

Mateusz Morawiecki: Donald Tusk będzie napuszczał na nas swoich prokuratorów i sędziów

- Zupełnie się tych igrzysk nie obawiamy. Obawiamy się tylko straconych lat z punktu widzenia Polaków. To byłaby wielka strata, gdyby się rząd koncentrował na tym. Znamy to jeszcze rzymskie powiedzenie "chleba i igrzysk". Panujący, pan Tusk jest akurat w tym bardzo dobry. Nie mając nic do zaoferowania w polityce społecznej, pan Tusk będzie na pewno proponował różne działania typu: komisje śledcze, będzie napuszczał swoich prokuratorów, swoich sędziów - mówił premier.

- Może być tak, ale może być też ta propozycja, która my składamy: rzetelne realizowanie programu i tych punktów, które ja wiem jak sfinansować - dodał.

A co, jeśli premierowi nie uda się stworzyć większości w Sejmie i uzyskać wotum zaufania dla swojego rządu?

- Jeśli się nie uda sformułować tego rządu, chciałbym staną na czele Zespołu Pracy Państwowej, który będzie bardzo mocno patrzył na ręce wszystkim, którzy będą tworzyli rząd, ale z drugiej strony będzie rozwijał tę wizję, którą dziś realizujemy i skupiał się na przyszłości> Częścią Zespołu Pracy Państwowej będzie pokazywanie Polakom czym grozi obecna reforma UE. Idzie taka zmiana UE, że gdyby została wdrożona w tym kształcie, to Sejm polski, rząd polski nie miałyby prawie nic do powiedzenia w kluczowych kwestiach, o których dziś rozmawiamy - wyjaśnił Morawiecki.

Mateusz Morawiecki zapowiada wysłanie zaproszeń do rozmów o rządzie dla szefów innych formacji politycznych

Morawiecki był też pytany czy zamierza rozpocząć rozmowy o poparciu dla swojego rządu z innymi partiami.

- Tak. W tym tygodniu będą zaproszenia - odparł.

A z kim będzie rozmawiał Morawiecki?

- Rozmowy, które toczę z parlamentarzystami, głównie z posłami, to rozmowy bardzo poufne. Te zaproszenia, które wyjdą do szefów innych formacji politycznych będą oficjalne i w zależności od tego czy oni z tego  skorzystają, czy nie, będziemy mogli przedstawić opinii publicznej rezultaty tych rozmów - wyjaśnił.

Prezydent Andrzej Duda powierzył Mateuszowi Morawieckiemu misję tworzenia rządu 13 października. Tego dnia ukonstytuował się Sejm X kadencji, w którym PiS ma 194 mandaty - o 37 mniej niż wynosi bezwzględna większość. Mimo to prezydent powierzył misję tworzenia rządu Morawieckiemu, powołując się na tradycję powierzania tej misji kandydatowi największego ugrupowania w Sejmie.

Tymczasem bezwzględną większością dysponują w Sejmie KO, Nowa Lewica, PSL i Polska 2050, które deklarują wolę stworzenia rządu na czele którego ma stanąć Donald Tusk.

Mateusz Morawiecki był pytany czy politycy PiS nie obawiają się, że nowa większość będzie ich stawiać przed Trybunałem Stanu.

Mateusz Morawiecki: Donald Tusk będzie napuszczał na nas swoich prokuratorów i sędziów

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Marcin Romanowski w Sejmie: Mogę przedstawić dowody, które podważają insynuacje Tomasza M.
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
„Wyjście” na szefa. Co prokuratura zawaliła w sprawie Marcina Romanowskiego?
Polityka
Język śląski. Andrzej Duda zawetował, rząd znalazł na to sposób?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Czy Szymon Hołownia pomógł Marcinowi Romanowskiemu? W koalicji szukają winnego
Polityka
"Porażka władzy na własne życzenie". Rozmowa z prof. Antonim Dudkiem