Antyżydowskie wystąpienia na rosyjskim Kaukazie

W muzułmańskich autonomicznych Rosji, od Dagestanu po Karaczajewo-Czerkiesję manifestują antysemici.

Aktualizacja: 29.10.2023 23:12 Publikacja: 29.10.2023 20:40

W rosyjskich muzułmańskich republikach autonomicznych mnożą się ataki na Żydów

W rosyjskich muzułmańskich republikach autonomicznych mnożą się ataki na Żydów

Foto: fot. Twitter / vikschum, RealNewsIL, zimbru_khv

„Zagranicznym obywatelom Izraela (Żydom) wstęp surowo wzbroniony! I nie mieszkają tutaj!” – taki napis pojawił się na hotelu Flamingo w dagestańskim Chaswjurcie.

Wcześniej w ciągu dnia przed w sieci społecznościowej Telegram pojawiły się informacje, że hotel „pełen jest Żydów”. Fama głosiła, że zamieszkali tam „uciekinierzy z Izraela”. W końcu ktoś opublikował filmik z „osobą, zewnętrznie podobną do obywatela Izraela” . Był to mężczyzna w szarym garniturze z długą brodą.

"Żydom wstęp wzbroniony"

Po wezwaniach w internecie, by „przywitać ich jak dorośli” pod hotelem zebrało się kilkaset osób.

Najpierw demonstranci żądali, by goście pojawili się w oknach swoich pokoi, najwyraźniej chciano zrobić coś w rodzaju „face control”. Potem zaczęli rzucać kamieniami w okna. Policja, która przyjechała na miejsce pozwolił kilku osobom z tłumu dokonać kontroli hotelu. Gdy stwierdzili oni, że w budynku nie ma obywateli Izraela tłum rozszedł się.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Gorzki to chleb, bronić dziś Izraela

Po czym na drzwiach hotelu pojawił się napis zabraniający Żydom wstępu.

Nie wiadomo dlaczego bardzo przeciętny hotel w miejscowości położonej w pobliżu granicy z Czeczenią stał się widownią antysemickich manifestacji.

Starsi od islamu

Ale w stolicy Dagestanu, Machaczkale w niedzielę tłum zabrał się wokół lotniska na które przyleciał samolot linii Red Wings z Tel Awiwu. Bezpośrednie rejsy między obu miastami odbywają się kilka razy w tygodniu. W muzułmańskim Dagestanie (jak i w kaukaskiej Kabardyno-Bałkarii) mieszkały kilku-kilkunastotysięczne grupy tzw. Żydów Górskich (przybyłych tam prawdopodobnie w V wieku naszej ery, jeszcze przed pojawieniem się islamu nawet w Arabii Saudyjskiej, nie mówiąc o Kaukazie). W ciągu ostatnich trzech dekady emigrowali do Izraela, ale związki rodzinne czy sąsiedzkie z krajami Północnego Kaukazu pozostały.

Nie wiadomo czy przetrwają wydarzenia ostatnich dni. Na Północnym Kaukazie dominują muzułmanie, za wyjątkiem w większości prawosławnej Północnej Osetii, przecinającej na dwie części islamskie republiki Rosji.

Polowanie na pasażerów

Po wylądowaniu w Machaczkale niedzielnego rejsu z Tel Awiwu tłum wdarł się do terminala lotniska a jego część próbowała rozbić ogrodzenie wokół samego lądowiska. Później kilkusetosobowe grupy blokowały drogi wyjazdowe z lotniska i sprawdzały, czy w przejeżdżających samochodach nie ma obywateli Izraela.

Czytaj więcej

Putin: Zachód ulokował Żyda na czele Ukrainy, żeby ukryć gloryfikację nazizmu

Nie wiadomo, czy kogoś znaleziono i co się stało z ewentualnymi złapanymi. Największą zagadkę stanowi jednak pytanie, gdzie w tym czasie była miejscowa policja i co robiła.

Wieczorem Federalna Agencja Transportu Powietrznego (Rosawiacja) ogłosiła, że o godz. 22:20 czasu moskiewskiego dzięki pracy przedstawicieli sił porządkowych osoby niepożądane zostały usunięte z terenu lotniska w Machaczkale.

Dzień wcześniej antyżydowski wiec odbył się na placu Lenina w centrum Machaczkały.

Ani policji, ani służb specjalnych

Szef władz wykonawczych Dagestanu, Rosjanin Siergiej Mielikow oskarżył „ekstremistyczne źródła administrowane przez wrogów Rosji” o zorganizowanie rozruchów. Nie powiedział jednak co to za „źródła” (chodziło mu prawdopodobnie o zasoby internetowe), nie wyjaśnił też co w tym czasie robiła podległa mu policja oraz policja polityczna FSB.

Podobną bierność rosyjskie struktury mundurowe zachowały i w innych miejscach Północnego Kaukazu.

Manifestacje, podpalenia

Dalej, na zachód w Czerkiesku (stolica Karaczajewo-Czerkiesji) kilkusetosobowa manifestacja zebrała się na placu w centrum miasta wyrażając poparcie dla Palestyńczyków. Ale szybko wystąpiła z żądaniem, by nie wpuszczać do republiki (formalnie jest to republika autonomiczna w składzie Rosji) uciekinierów z Izraela. Zarówno tutaj, jak i w Chasawjurcie nie wiadomo skąd pojawiła się informacja o jakichś emigrantach. Później manifestanci żądali, by w ogóle nie wpuszczać Żydów do republiki.

W stolicy sąsiedniej republiki Kabardyno-Bałkarskiej Nalcziku podpalono budowaną właśnie siedzibę żydowskiego centrum kultury.

Codzienny strach

- Sytuacja jest bardzo ciężka w Dagestanie. Ludzie z gminy boją się, dzwonią a ja nie wiem co im poradzić – powiedział opozycyjnej Nowoj Gazietie Jewropa przedstawiciel głównego rabinatu Rosji w Dagestanie Owadia Isakow.

- Zupełnie nie wiem co robić z tymi 300-400 rodzinami (żydowskimi), które żyją w Derbencie (tradycyjnym ośrodku Żydów Górskich-red.). Czy jest dokąd uciekać? (Centralna) Rosja to nie jest ratunek, tam też były pogromy (chodzi o te z początku XX wieku-red.). Nie wiadomo, dokąd uciekać – mówił Isakow.

„Zagranicznym obywatelom Izraela (Żydom) wstęp surowo wzbroniony! I nie mieszkają tutaj!” – taki napis pojawił się na hotelu Flamingo w dagestańskim Chaswjurcie.

Wcześniej w ciągu dnia przed w sieci społecznościowej Telegram pojawiły się informacje, że hotel „pełen jest Żydów”. Fama głosiła, że zamieszkali tam „uciekinierzy z Izraela”. W końcu ktoś opublikował filmik z „osobą, zewnętrznie podobną do obywatela Izraela” . Był to mężczyzna w szarym garniturze z długą brodą.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Od lokalnego prokuratora do wiceprezydenta USA. Kim jest Kamala Harris?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Kamala Harris zapowiada walkę o urząd prezydenta USA. „Moim zamiarem jest wygrać”
Polityka
Kamala Harris na prezydenta? „Reakcja sponsorów jednoznacznie pozytywna”
Polityka
Co się stanie z pieniędzmi na kampanię Joe Bidena? Do przejęcia jest 91,2 mln dolarów
Polityka
Kreml reaguje na wycofanie się Joe Bidena z wyścigu prezydenckiego