Trzecia Droga po rozmowie z prezydentem. Andrzej Duda zasugerował kiedy zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu

- Prezydent jasno dał do zrozumienia, że zwoła pierwsze posiedzenie nowego Sejmu w prawdopodobnie w ostatnim momencie - powiedział lider Polski 2050 Szymon Hołownia po spotkaniu przedstawicieli Trzeciej Drogi z prezydentem Andrzejem Dudą.

Publikacja: 25.10.2023 12:52

Prezydent RP Andrzej Duda (C), przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia (P) i prezes PSL Władysław

Prezydent RP Andrzej Duda (C), przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia (P) i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (L) na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim w Warszawiem

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia spotkali się w Pałacu Prezydenckim z Andrzejem Dudą, który po wyborach z 15 października musi desygnować kandydata na premiera.

Prezydent wcześniej spotkał się z przedstawicielami PiS i Koalicji Obywatelskiej. W planach ma również rozmowę z politykami Nowej Lewicy i Konfederacji.

Trzecia Droga u prezydenta Andrzeja Dudy: Zapewniliśmy, że mamy kandydata na premiera - Donalda Tuska

- Wczoraj rozmawiała już Platforma Obywatelska, dzisiaj to potwierdza Trzecia Droga. Jesteśmy w stanie wyłonić większość parlamentarną, prezydia Sejmu i Senatu oraz powołać premiera. Zapewniliśmy pana prezydenta, że to jest nasze stabilne stanowisko i jesteśmy zdeterminowani, żeby uczynić to jak najszybciej - mówił po spotkaniu Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czytaj więcej

Mastalerek: Prezydent usłyszał, że Morawiecki ma plan na stworzenie rządu

- Pan prezydent nie podjął jeszcze decyzji w sprawie wskazania kandydata na premiera. Jest wciąż ta szansa, by proces przejmowania władzy odbył się sprawnie i bez zbędnej zwłoki i czekania na inne kroki konstytucyjne, które są bardzo precyzyjnie - dodał lider PSL.

Kiedy prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu?

- Prezydent jasno dał do zrozumienia, że zwoła pierwsze posiedzenie nowego Sejmu w prawdopodobnie w ostatnim momencie. Użył frazy, że nie chce skracać kadencji tego Sejmu. Jeszcze raz podkreślę, bo to ważna informacja, zapewnił nas kilkukrotnie, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie nominowania danej osoby na premiera w pierwszym kroku. Rozważa w tej chwili różne opcje i my też po przebiegu tej rozmowy wierzymy w te deklaracje pana prezydenta. Wydaje się, że tak rzeczywiście jest - relacjonował Szymon Hołownia.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Dlaczego Andrzej Duda zaprosił opozycję na konsultacje polityczne?

- Rozmowa oczywiście dotykała też bardzo wielu szczegółowych aspektów - kwestii bezpieczeństwa, kwestii energetyki, kwestii pozycji Polski w Unii Europejskiej i na arenie międzynarodowej. Byliśmy szczegółowo pytani o plany naszego ugrupowania i przyszłej koalicji w tych obszarach. Myślę, że to była dobra rozmowa, pokazująca też ze strony pana prezydenta i taka deklaracja padła, wolę współpracy i rozmowy o wszystkich rzeczach, które będą dotyczyły Polski z przyszłym rządem, dla którego większość gwarantuje Trzecia Droga. Jesteśmy optymistami, że nie będzie tutaj ze strony urzędu prezydenta obstrukcji, prób grania na siebie. To była odpowiedzialna pozycja, którą pan prezydent dzisiaj zajął. Oczywiście życie zweryfikuje deklaracje słowne, natomiast myślę, że mamy dobry fundament do tego, żeby dalej myśleć o tym, że zmiana, która dokonała się w Polsce, będzie zmianą bezpieczną - mówił lider Polski 2050.

- Prezydent przede wszystkim pytał o większość, czy rzeczywiście jest większość. Czy rzeczywiście Donald Tusk jest kandydatem wszystkich ugrupowań tworzących te większość na premiera? Nie pytał szczegółowo o obsadę ministerstw, bo my jeszcze o tym nie rozmawialiśmy - mówił Hołownia.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia spotkali się w Pałacu Prezydenckim z Andrzejem Dudą, który po wyborach z 15 października musi desygnować kandydata na premiera.

Prezydent wcześniej spotkał się z przedstawicielami PiS i Koalicji Obywatelskiej. W planach ma również rozmowę z politykami Nowej Lewicy i Konfederacji.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Zbigniew Ziobro o decyzji sejmu. „Człowieka służącego Polsce wydają w łapy mścicieli”
Polityka
Dwóm największym partiom spada poparcie. Kto zyskuje w sondażu?
Polityka
Tomasz Szatkowski chce pozwać Donalda Tuska. „Nieprawdziwe i zmanipulowane oskarżenia”
Polityka
Roman Giertych o projekcie ustawy aborcyjnej. „Niechlujny, nierozsądny, groźny dla kobiet”
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Polityka
Andrzej Duda o Donaldzie Tusku. „Jego koledzy atakowali rząd przez osiem lat”
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą