BBC o dymisjach generałów w Polsce: Prawicowy rząd chce upolitycznić armię

BBC pisząc o wtorkowej dymisji szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Rajmunda Andrzejczaka oraz dowódcy operacyjnego, gen. Tomasza Piotrowskiego podkreśla, że pojawiają się sygnały, iż generałowie odeszli w związku z obawami o próby "upolitycznienia armii przez prawicowy rząd".

Publikacja: 11.10.2023 07:19

Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak

Foto: PAP/Radek Pietruszka

"Dwóch najwyższych rangą oficerów zrezygnowało na kilka dni przed kluczowymi wyborami i w czasie wojny w sąsiedniej Ukrainie" - pisze BBC relacjonując dymisje w polskiej armii, o których jako pierwsza poinformowała "Rzeczpospolita".

Czytaj więcej

Dymisje najważniejszych polskich generałów. Coś takiego nigdy się nie zdarzyło

BBC pisze o dymisji polskich generałów, cytuje "Rzeczpospolitą"

BBC zauważa, że ani gen. Andrzejczak, ani gen. Piotrowski nie podali powodów swoich dymisji. Jednak - jak zauważa - część mediów podaje, iż generałowie "byli zaniepokojeni próbami prawicowego rządu, by upolitycznić armię przed niedzielnymi wyborami".

"Rząd zaprzecza tym doniesieniom" - zastrzega BBC.

"Rząd odrzuca też oskarżenia polskiej opozycji i Unii Europejskiej dotyczące upolitycznienia sądów i ograniczania wolności mediów" - pisze jednocześnie brytyjski nadawca.

Czytaj więcej

Zmiany na szczytach armii. W tle konfliktem z szefem MON

BBC cytuje rzeczniczkę Sztabu Generalnego WP, płk Joannę Klejszmit, która mówiła agencji AFP, że gen. Andrzejczak "jak każdy żołnierz ma prawo zrezygnować bez podawania powodu".

Brytyjski nadawca cytuje też publikację "Rzeczpospolitej". Jak napisał na naszych łamach Marek Kozubal obaj generałowie byli w konflikcie z ministrem Mariuszem Błaszczakiem w związku z upolitycznianiem armii oraz sporem o odpowiedzialność za to, iż dopiero po kilku miesiącach przypadkowo znaleziono w Polsce rosyjską rakietę manewrującą, która spadła w lesie pod Bydgoszczą w czasie grudniowego ataku Rosji na Ukrainę.

Populistyczna, prawicowa Zjednoczona Prawica, na czele z PiS Jarosława Kaczyńskiego stara się o trzecią kadencję

BBC

Błaszczak twierdził, że gen. Piotrowski nie poinformował go w grudniu, że nieuzbrojony pocisk wleciał w polską przestrzeń powietrzną znad Białorusi i przeleciał nad Polską kilkaset kilometrów. Tymczasem gen. Andrzejczak zapewniał, że zwierzchnicy polskiej armii byli o wszystkim informowani. 

BBC pisze o "cieniu 'zmęczenia Ukrainą' wiszącym nad polską polityką"

W kontekście dymisji generałów BBC pisze o nadchodzących wyborach, które - jak czytamy - Donald Tusk, lider KO nazywa "najważniejszymi wyborami od 1989 roku i upadku komunizmu".

"Populistyczna, prawicowa Zjednoczona Prawica, na czele z PiS Jarosława Kaczyńskiego stara się o trzecią kadencję" - pisze BBC.

BBC przypomina też, że choć Polska od początku wojny Rosji z Ukrainą zdecydowanie wsparła swojego sąsiada udzielając schronienia uchodźcom i dostarczając Kijowowi uzbrojenie warte ponad 3 mld dolarów.

"Ale relacje uległy pogorszeniu w czasie kampanii (wyborczej) w związku z polskim zakazem importu ukraińskiego zboża" - pisze BBC. "Nad polską polityką wisi cień 'zmęczenia Ukrainą'" - pisze też brytyjski nadawca przypominając słowa Mateusza Morawieckiego, który w rozmowie z Polsat News zadeklarował, że Polska nie dostarcza już uzbrojenia Ukrainie skupiając się na odtworzeniu swojego potencjału militarnego.

"Dwóch najwyższych rangą oficerów zrezygnowało na kilka dni przed kluczowymi wyborami i w czasie wojny w sąsiedniej Ukrainie" - pisze BBC relacjonując dymisje w polskiej armii, o których jako pierwsza poinformowała "Rzeczpospolita".

BBC pisze o dymisji polskich generałów, cytuje "Rzeczpospolitą"

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Były prezydent Ukrainy zablokowany na granicy z Polską. Petro Poroszenko nie mógł wyjechać z kraju
Polityka
Rosja: Więziony opozycjonista zapłaci grzywnę, bo nie meldował władzom co robi
Polityka
Paragwaj: Urzędnik chciał nawiązać relacje dyplomatyczne z krajem, którego nie ma
Polityka
Kim Dzong Un w Dowództwie Sił Powietrznych. Mówił, jak przygotować się na wojnę
Polityka
Dlaczego Rosjanie popierają wojnę
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości