Wstępne wyniki wyborów na Słowacji. Exit poll wskazywał innego zwycięzcę

Lewicowy były premier Słowacji Robert Fico pokonał proeuropejską Postępową Słowację w wyborach parlamentarnych. Fico będzie musiał pozyskać koalicjantów, aby utworzyć następny rząd.

Publikacja: 01.10.2023 07:12

Przed Robertem Fico misja utworzenia rządu. Aby mieć większość, partia Smer potrzebuje koalicjantów

Przed Robertem Fico misja utworzenia rządu. Aby mieć większość, partia Smer potrzebuje koalicjantów

Foto: AFP

Według wstępnych, sondażowych wyników exit poll, Postępowa Słowacja, partia kierowana przez Michala Šimečkę otrzymała 23,5 procent głosów.

Drugi, ze stratą około półtora punktu procentowego, był populistyczny, lewicowo-narodowy Smer, na czele którego stoi były premier Robert Fico.

Czytaj więcej

Exit poll: Postępowa Słowacja wygrała wybory parlamentarne

Po przeliczeniu 98 proc. głosów okazało się, że wyniki zapewniają zwycięstwo partii Fico, która prowadziła z wynikiem 23,37 proc. głosów. Postępowa Słowacja uzyskała 16,86 proc., a partia Hlas (Głos), która może zdecydować o utworzeniu następnego rządu, zajęła trzecie miejsce z 15,03 proc.

Były kolega Fico i lewicowy lider partii HLAS Peter Pellegrini jest otwarty na rozmowy w sprawie utworzenia koalicji.

Rząd kierowany przez Fico i jego partię Smer oznaczałby, że Słowacja dołączyłaby do Węgier w kwestionowaniu konsensusu Unii Europejskiej w sprawie wsparcia dla Ukrainy.

Exit Poll wskazywał na zwycięstwo Postępowej Słowacji

Partia Fico jest bardziej nacjonalistyczna i konserwatywna społecznie, krytykując liberalizm społeczny, który według niej jest narzucany przez Brukselę. Postępowa Słowacja jest liberalna w kwestii zielonej polityki, praw osób LGBT, głębszej integracji europejskiej i praw człowieka.

- Chcemy wszystko przeanalizować, więc poczekamy na ostateczne wyniki - powiedział Robert Kalinak, kandydat Smer i wieloletni sojusznik Fico, dodając, że partia skomentuje pełne wyniki w niedzielę.

Sondaże exit poll wskazywały na Postępową Słowację, ale wyniki poszły po myśli Fico, otwierając perspektywę, że może on wygrać czwartą kadencję jako premier po kierowaniu rządami w latach 2006-2010 i 2012-2018.

Prowadząca partia uzyska mandat od prezydent Zuzany Caputovej do prowadzenia rozmów w sprawie utworzenia większości parlamentarnej i, jeśli się powiedzie, rządu.

Fico może sprzymierzyć się z partią Hlas, która oddzieliła się od Smer w 2020 r., oraz nacjonalistyczną Słowacką Partią Narodową, która zdobyła 5,68 proc.

- Rozkład mandatów potwierdza, że HLAS jest partią, bez której nie da się stworzyć żadnej normalnie funkcjonującej koalicji rządowej - powiedział Pellegrini.

Postępowa Słowacja opowiada się za utrzymaniem silnego poparcia Słowacji dla Ukrainy.

Lider partii, Michal Simecka, przemawiając po podliczeniu większości głosów, nie porzucił nadziei na utworzenie kolejnego rządu

- Pozostaje naszym celem, aby Słowacja miała po tych wyborach stabilny proeuropejski rząd, który będzie dbał o praworządność i który zacznie rozwiązywać i inwestować w obszary kluczowe dla naszej przyszłości - powiedział.

Jakakolwiek koalicja, którą partia mogłaby potencjalnie utworzyć, prawdopodobnie wymagałaby poparcia Hlas i obejmowałaby bardziej prawicowe lub społecznie konserwatywne partie.

Według wstępnych, sondażowych wyników exit poll, Postępowa Słowacja, partia kierowana przez Michala Šimečkę otrzymała 23,5 procent głosów.

Drugi, ze stratą około półtora punktu procentowego, był populistyczny, lewicowo-narodowy Smer, na czele którego stoi były premier Robert Fico.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
50 milionów dolarów od miliardera na kampanię Trumpa. Coraz więcej wpłat po procesie
Polityka
W domu poprawczym w Rosji siedzi 15-letni więzień polityczny. Za co został skazany?
Polityka
Władimir Putin ogłasza gotowość Rosji do rozmów z państwami NATO
Polityka
UE potwierdza rozpoczęcie rozmów w sprawie członkostwa Ukrainy i Mołdawii. Znana data
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Polityka
Sondaże: Blok Emmanuela Macrona przegrywa nie tylko z partią Marine Le Pen
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży