Sondaż: Z kim PiS mógłby stworzyć koalicję po wyborach? Polacy: Z Konfederacją lub z nikim

"Z którą z poniższych partii Pani/Pana zdaniem PiS utworzyłby najłatwiej koalicję powyborczą?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 13.08.2023 07:07

Krzysztof Bosak i Mateusz Morawiecki

Krzysztof Bosak i Mateusz Morawiecki

Foto: PAP

Prezydent ogłosił 8 sierpnia, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Tego samego dnia postanowienie prezydenta ws. zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu opublikowano w Dzienniku Ustaw. Tym samym, formalnie, rozpoczęła się kampania wyborcza.

PiS rządzi z bezwzględną większością, ale faktycznie wciąż w koalicji

Większość przedwyborczych sondaży wskazuje, że wybory wygra Prawo i Sprawiedliwość, ale wynik, który uzyska to ugrupowanie, nie da mu większości. W wyborach z 2015 i 2019 roku PiS, jako pierwsze ugrupowanie w historii III RP, zdobywało bezwzględną większość w Sejmie wprowadzając do niego za każdym razem 235 posłów.

Czytaj więcej

Sondaż: Połowa Polaków uważa, że wybory wygra PiS

Mimo to PiS - de facto - za każdym razem tworzyło rząd koalicyjny. Działo się tak dlatego, że z listy komitetu wyborczego PiS startowali politycy dwóch innych ugrupowań - Solidarnej Polski (dziś Suwerenna Polska) oraz Porozumienia. Ta ostatnia partia od lata 2021 roku nie jest już częścią koalicji rządzącej - jego miejsce w rządzie PiS zastąpiła Partia Republikańska Adama Bielana.

Koalicyjny charakter miał rząd, który PiS tworzył, gdy był u władzy w latach 2005-2007. Wówczas Prawo i Sprawiedliwość stworzyło koalicję z LPR i Samoobroną.

Obecnie wiele sondaży wskazuje, że PiS mógłby po wyborach stworzyć koalicję większościową z Konfederacją. Lider Konfederacji, Krzysztof Bosak, oficjalnie odrzucił taką możliwość zapewniając, że Konfederacja nie wejdzie do rządu z PiS.

Czytaj więcej

Krzysztof Bosak: Po wyborach nie wejdziemy w koalicję z PiS

Sondaż: 5,3 proc. Polaków uważa, że PiS-owi najłatwiej będzie stworzyć koalicję z KO

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy z kim, ich zdaniem, PiS utworzyłby najłatwiej koalicję powyborczą.

Najwięcej, 30 proc. respondentów, wyraziło przekonanie, że PiS mógłby stworzyć taką koalicję z Konfederacją.

Według 28,5 proc. badanych PiS nie stworzyłby koalicji z żadną partią.

8,5 proc. badanych jest zdania, że PiS mógłby stworzyć koalicję z PSL.

Zdaniem 5,3 proc. respondentów PiS najłatwiej utworzyłby koalicję z Koalicją Obywatelską.

3,3 proc. badanych uważa, że PiS-owi najłatwiej byłoby stworzyć koalicję z Nową Lewicą.

3 proc. respondentów jest zdania, że najłatwiej byłoby PiS utworzyć koalicję z Polską 2050.

21,4 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie. 

- Konfederację za partię, której najłatwiej byłoby się porozumieć z Prawem i Sprawiedliwością w celu stworzenia koalicji po wyborach częściej uważają mężczyźni (32%) niż kobiety (28%). Odpowiedź tę chętniej niż młodsi respondenci wskazywali badani, którzy ukończyli 50 rok życia (32%). Konfederacja jest partią, z którą Prawu i Sprawiedliwości najłatwiej byłoby stworzyć koalicję w opinii co trzeciej osoby z wykształceniem wyższym i 38% badanych posiadających dochody mieszczące się w granicach 4001 – 5000 zł netto. Biorąc pod uwagę wielkość miejsca zamieszkania na koalicję z Konfederacją najczęściej wskazywali mieszkańcy największych miast (42%) - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 8-9 sierpnia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Prezydent ogłosił 8 sierpnia, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Tego samego dnia postanowienie prezydenta ws. zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu opublikowano w Dzienniku Ustaw. Tym samym, formalnie, rozpoczęła się kampania wyborcza.

PiS rządzi z bezwzględną większością, ale faktycznie wciąż w koalicji

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Taśmy ludzi Zbigniewa Ziobry w prokuraturze. "Z tego już się nie wywiną"
Polityka
Donald Tusk podjął decyzję ws. startu w wyborach prezydenckich. "Może liczyć na moje poparcie"
Polityka
Poseł Konfederacji: PiS próbował mnie kupić. Proponowano środki z Funduszu Sprawiedliwości
Polityka
Paweł Śliz: Państwo PiS działało jak mafia
Polityka
Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości miał nagrywać ludzi Ziobry. 50 godzin materiałów