Mateusz Morawiecki chce debatować z Manfredem Weberem

Mateusz Morawiecki wezwał Manfreda Webera, lidera Europejskiej Partii Ludowej, do telewizyjnej debaty, która miałaby odbyć się 2 października.

Publikacja: 08.08.2023 07:40

Manfred Weber i Mateusz Morawiecki

Manfred Weber i Mateusz Morawiecki

Foto: EP, materiały prasowe, PAP, Paweł Supernak

Wezwanie do debaty ma związek z wypowiedzią Webera dla niemieckiej telewizji ZDF.

Manfred Weber nazywa PiS "wrogiem"

- Każda partia musi zaakceptować państwo prawa; to jest zapora przeciw przedstawicielom PiS-u w Polsce, którzy systematycznie atakują państwo prawa i wolne media - mówił Weber.

Lider Europejskiej Partii Ludowej (w jej skład wchodzą PO i PSL) zestawił PiS z formacjami takimi jak niemiecka AfD i Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen. Jak mówił partie, które nie chcą być "demokratycznym partnerem" są "wrogami i będą zwalczane".

To kolejna wypowiedź Webera wymierzona w PiS. W czerwcu w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" przewodniczący EPP mówił, że jego formacja jest "jedyną siłą, która może zastąpić PiS w Polsce i poprowadzić kraj z powrotem do Europy".

Mateusz Morawiecki: Niemcy chcą ingerować w wybory w Polsce

- Chcę powiedzieć, że miarka się przebrała - oświadczył w reakcji na wypowiedź Webera dla ZDF Morawiecki w nagraniu umieszczonym na platformie X (dawny Twitter). - Jako premier polskiego rządu, który reprezentuje większość sejmową, wybraną w demokratycznych wyborach, nie pozwolę, by wybory Polaków były tak szkalowane - mówił szef rządu.

- Manfred Weber - niemiecki szef partii, do której należy Platforma Obywatelska, wymienił w niedzielę Prawo i Sprawiedliwość wśród partii, które będą przez nich zwalczane. Nazwał nas swoimi wrogami. To kolejna taka wypowiedź. Dosyć tego - kontynuował Morawiecki.

- Jeśli Niemcy otwarcie przyznają, że będą ingerować w wybory w Polsce, to niech staną z otwartą przyłbicą. Panie Weber, proszę nie posługiwać się swoim pomocnikiem Donaldem Tuskiem, proszę stanąć do debaty - zaapelował.

Następnie Morawiecki wezwał do udziału w "telewizyjnym starciu", które miałoby odbyć się 2 października. Jak dodał strona polska jest gotowa rozmawiać o szczegółach takiego starcia.

Gdyby do takiej debaty doszło odbyłaby się ona tuż przed wyborami, których datę prezydent Andrzej Duda wyznaczy prawdopodobnie na 15 października.

Gotowość do debatowania z liderem PiS, Jarosławem Kaczyńskim, przed wyborami parlamentarnymi wyrażał lider PO, Donald Tusk.

Czytaj więcej

Tusk odpowiada Kaczyńskiemu w sprawie debaty. "Będę czuły i delikatny"

Wezwanie do debaty ma związek z wypowiedzią Webera dla niemieckiej telewizji ZDF.

Manfred Weber nazywa PiS "wrogiem"

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
KAS bierze się za firmy omijające sankcje. Wszczęto 51 postępowań
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Rusza nowa kadencja PE. Na czym skupią się nowi polscy eurodeputowani?
Polityka
Koniec biedy w Komisji Heraldycznej. Podwyżki o ponad 200 proc.
Polityka
Ryszard Czarnecki zostanie rozliczony za kilometrówki. Są zarzuty
Polityka
„Rzecz w tym”. Wyborcy oczekują rozwoju i rozliczeń. Dlaczego Tusk tłumaczy się z wypuszczenia Romanowskiego