Mateusz Morawiecki chce debatować z Manfredem Weberem

Mateusz Morawiecki wezwał Manfreda Webera, lidera Europejskiej Partii Ludowej, do telewizyjnej debaty, która miałaby odbyć się 2 października.

Publikacja: 08.08.2023 07:40

Manfred Weber i Mateusz Morawiecki

Manfred Weber i Mateusz Morawiecki

Foto: EP, materiały prasowe, PAP, Paweł Supernak

Wezwanie do debaty ma związek z wypowiedzią Webera dla niemieckiej telewizji ZDF.

Manfred Weber nazywa PiS "wrogiem"

- Każda partia musi zaakceptować państwo prawa; to jest zapora przeciw przedstawicielom PiS-u w Polsce, którzy systematycznie atakują państwo prawa i wolne media - mówił Weber.

Lider Europejskiej Partii Ludowej (w jej skład wchodzą PO i PSL) zestawił PiS z formacjami takimi jak niemiecka AfD i Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen. Jak mówił partie, które nie chcą być "demokratycznym partnerem" są "wrogami i będą zwalczane".

To kolejna wypowiedź Webera wymierzona w PiS. W czerwcu w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" przewodniczący EPP mówił, że jego formacja jest "jedyną siłą, która może zastąpić PiS w Polsce i poprowadzić kraj z powrotem do Europy".

Mateusz Morawiecki: Niemcy chcą ingerować w wybory w Polsce

- Chcę powiedzieć, że miarka się przebrała - oświadczył w reakcji na wypowiedź Webera dla ZDF Morawiecki w nagraniu umieszczonym na platformie X (dawny Twitter). - Jako premier polskiego rządu, który reprezentuje większość sejmową, wybraną w demokratycznych wyborach, nie pozwolę, by wybory Polaków były tak szkalowane - mówił szef rządu.

- Manfred Weber - niemiecki szef partii, do której należy Platforma Obywatelska, wymienił w niedzielę Prawo i Sprawiedliwość wśród partii, które będą przez nich zwalczane. Nazwał nas swoimi wrogami. To kolejna taka wypowiedź. Dosyć tego - kontynuował Morawiecki.

- Jeśli Niemcy otwarcie przyznają, że będą ingerować w wybory w Polsce, to niech staną z otwartą przyłbicą. Panie Weber, proszę nie posługiwać się swoim pomocnikiem Donaldem Tuskiem, proszę stanąć do debaty - zaapelował.

Następnie Morawiecki wezwał do udziału w "telewizyjnym starciu", które miałoby odbyć się 2 października. Jak dodał strona polska jest gotowa rozmawiać o szczegółach takiego starcia.

Gdyby do takiej debaty doszło odbyłaby się ona tuż przed wyborami, których datę prezydent Andrzej Duda wyznaczy prawdopodobnie na 15 października.

Gotowość do debatowania z liderem PiS, Jarosławem Kaczyńskim, przed wyborami parlamentarnymi wyrażał lider PO, Donald Tusk.

Czytaj więcej

Tusk odpowiada Kaczyńskiemu w sprawie debaty. "Będę czuły i delikatny"

Wezwanie do debaty ma związek z wypowiedzią Webera dla niemieckiej telewizji ZDF.

Manfred Weber nazywa PiS "wrogiem"

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Córka szarej eminencji PiS odwołana z placówki w Madrycie
Polityka
Poseł KO o konwencji PiS w Spodku: Nie wiem co Kaczyński zrobił Morawieckiemu
Polityka
Jacek Sasin: Po wyborach samodzielne rządy PiS albo chaos
Polityka
Nowe spoty wyborcze. PiS straszy Tuskiem. Koalicja Obywatelska oddaje głos dzieciom
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Polityka
Aleksander Pociej: Wizy to dramat dla bezpieczeństwa
Polityka
Jan Krzysztof Ardanowski: Ukraina zaczyna śpiewać w chórze niemieckim