Syn prezesa NIK Jakub Banaś kandydatem Konfederacji. Mentzen: Chcemy rozliczyć PiS

Współlider Konfederacji Sławomir Mentzen oraz Jakub Banaś, syn prezesa NIK Mariana Banasia, wystartują w wyborach do Sejmu z pierwszych miejsc listy Konfederacji w okręgu warszawskim.

Publikacja: 19.07.2023 11:08

Sławomir Mentzen ogłosił, że kandydatem Konfederacji będzie Jakub Banaś

Sławomir Mentzen ogłosił, że kandydatem Konfederacji będzie Jakub Banaś

Foto: Konfederacja / mat. prasowe

Na zorganizowanej przed siedzibą NIK konferencji prasowej w środę Konfederacja zaprezentowała liderów swej listy warszawskiej.

Współlider formacji, prezes partii Nowa Nadzieja Sławomir Mentzen ogłosił, że on wystartuje z pierwszego miejsca. Mentzen podkreślił, że podczas prezentacji skupi się na kandydacie Konfederacji z numerem dwa, czyli na Jakubie Banasiu, synu prezesa NIK Mariana Banasia.

Czytaj więcej

Bosak: Posłowie PiS, PO, PSL i Lewicy zasługują na karę

Sławomir Mentzen: Jakub Banaś jeszcze bardziej od Mariana Banasia nie lubi PiS-u

Sławomir Mentzen powiedział, że Jakub Banaś to prawnik, przedsiębiorca, menedżer, asystent społeczny prezesa NIK Mariana Banasia oraz ofiara "politycznego wykorzystywania prokuratury oraz służb w walce politycznej i w próbie ubezwłasnowolnienia Najwyższej Izby Kontroli".

- Jakub Banaś tym różni się od Mariana Banasia, że jeszcze bardziej nie lubi PiS-u, jeszcze bardziej chce rozliczyć PiS i jeszcze bardziej chce pisowców rozliczyć, a niestety jest za co rozliczać - mówił lider Konfederacji.

Konfederacja: Chcemy rozliczyć PiS

- Chciałbym, żeby na tej konferencji wybrzmiał bardzo ważny i wyraźny komunikat, który już wielokrotnie powtarzałem, ale niestety potem prasa, telewizja nie potrafiły tego prostego komunikatu zrozumieć: my nie idziemy do tych wyborów po to, żeby się z PiS-em układać. My nie chcemy żadnych targów z PiS-em, my chcemy PiS rozliczyć. Chcemy, żeby te najgorsze w historii III RP rządy się jak najszybciej zakończyły - oświadczył Sławomir Mentzen.

Czytaj więcej

Sondaż: Poparcie dla Konfederacji dalej rośnie. KO stoi w miejscu

Lider Nowej Nadziei krytykował to, że politycy Konfederacji nie są zapraszani do TVP. - Chcemy, żeby nie było więcej telewizji publicznej, która zachowuje się jak gazetka partyjna i od dłuższego czasu udaje, że my w ogóle nie istniejemy; mamy zero godzin czasu antenowego w TVP kiedy PiS m ok. stu godzin w tym samym okresie - powiedział.

Dlaczego Jakub Banaś startuje do Sejmu z listy Konfederacji?

- Nie chcemy, żeby spółki Skarbu Państwa były traktowane jak prywatny folwark partii rządzącej - kontynuował Sławomir Mentzen. Dodał, że spółki Skarbu Państwa "w tym momencie przez cztery lata przekazały prawie 700 mln zł do swoich fundacji". - Te pieniądze dalej nie są kontrolowane. Nikt nie może się doprosić o rozliczenia tych fundacji. Tak dalej być nie może i po to właśnie mamy też na listach Jakuba Banasia, żeby rozszerzyć uprawnienia NIK-u, żeby przypilnować niezależności NIK-u, żeby nadać NIK-owi uprawnienia prokuratorskie, żeby ścigać każdego pisowca, który kradnie publiczne pieniądze - oświadczył współlider Konfederacji.

Sławomir Mentzen: Konfederacja nie chce koalicji z PiS

Sławomir Mentzen pytał też o, jak mówił, prawie miliard złotych, "które spółki Skarbu Państwa" w ciągu ostatnich czterech lat przekazały na reklamę i marketing. - Czemu wybrane tylko telewizje, gazety dostają te pieniądze i czy przypadkiem potem nie są zobowiązane do specyficznego relacjonowania rzeczywistości. Dowiemy się, na co poszła każda złotówka. My to rozliczymy - zadeklarował.

Czytaj więcej

Były polityk Porozumienia w PSL? "Nie chcę zepsuć niespodzianki"

- Nie jesteśmy zainteresowani żadną koalicją z PiS-em. Nie będą nas przekupywać, nie będą nas zastraszać, nie idziemy w ogóle w tym kierunku. Idziemy do wyborów po to, żeby zakończyć rządy PiS-u, a nie żeby je przedłużać - oświadczył Sławomir Mentzen.

"Ustawa Wilczka 2.0" i uprawnienia prokuratorskie dla NIK. Postulaty Jakuba Banasia

- Dzisiaj rozpoczynamy kolejny rozdział, kolejną przygodę w walce o dobre, silne, sprawne, efektywne państwo - powiedział z kolei Jakub Banaś. Dodał, że chce wejść do polityki by zrealizować trzy cele. Na pierwszym miejscu wymienił tzw. ustawę Wilczka 2.0, "której celem będzie odchudzenie państwa". - Żeby to było państwo minimum, które działa dobrze i sprawnie oraz buduje i chroni to, co jest naprawdę istotne, czyli wolny rynek - zadeklarował.

Syn prezesa NIK zapowiedział, że jego drugi postulat to "rozliczenie PiS-u". - To jest formacja, która kradnie, kłamie i korumpuje, i to na skalę przemysłową - mówił.

Czytaj więcej

Sondaż: Wyborcy Konfederacji nie chcą koalicji z PiS

Jakub Banaś ocenił, że Najwyższa Izba Kontroli potrzebuje "konkretnego narzędzia, żeby rzeczywiście miała istotny wpływ na ten system". - Tym narzędziem są uprawnienia prokuratorskie na podobnej zasadzie, jak ma IPN - tłumaczył, opowiadając się za powołaniem pionu prokuratorskiego w NIK. Argumentował, że w przypadku realizacji tej propozycji o materiale zgromadzonym przez Najwyższą Izbę Kontroli mogłyby decydować "niezależne sądy", a nie "upolityczniona prokuratura, która jest zbrojnym ramieniem partii rządzącej".

Aleksander Kowaliński krytykuje PiS i PO

Na konferencji prasowej ogłoszono też, że kandydatem na trzecim miejscu listy Konfederacji w okręgu warszawskim będzie Aleksander Kowaliński. Przedstawiając się kandydat powiedział, że jest "liderem środowiska narodowego w Warszawie" oraz koordynatorem "największego w Polsce Klubu Konfederacji" oraz "pierwszym warszawiakiem na liście Konfederacji w okręgu 19.". W swym wystąpieniu Kowaliński krytykował rządy PiS w Polsce oraz rządy Platformy Obywatelskiej w Warszawie. Mówił, że nie może "stać bezczynnie".

Na zorganizowanej przed siedzibą NIK konferencji prasowej w środę Konfederacja zaprezentowała liderów swej listy warszawskiej.

Współlider formacji, prezes partii Nowa Nadzieja Sławomir Mentzen ogłosił, że on wystartuje z pierwszego miejsca. Mentzen podkreślił, że podczas prezentacji skupi się na kandydacie Konfederacji z numerem dwa, czyli na Jakubie Banasiu, synu prezesa NIK Mariana Banasia.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Jarosław Kaczyński chce wzmocnić mur na granicy z Białorusią. I budować nowy
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Polityka
Morawiecki do Zełenskiego: Nigdy więcej proszę nie obrażać Polaków
Polityka
Agnieszka Holland komentuje atak Jarosława Kaczyńskiego: Żaden odpowiedzialny polityk tak się nie zachowuje
Polityka
Kaczyński wygłosił oświadczenie ws. "Zielonej granicy" Holland. "Ojkofobia, kondominium, armia Putina"
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Polityka
Minister rolnictwa przedstawia warunki zniesienia embarga na zboże z Ukrainy
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej