Sienkiewicz: PiS tworzy marginesy, KO obiecuje świadczenia, które są liberalne

- mówił w rozmowie z Polsat News poseł Koalicji Obywatelskiej, były szef MSW, Bartłomiej Sienkiewicz.

Publikacja: 30.03.2023 07:57

Sienkiewicz: PiS tworzy marginesy, KO obiecuje świadczenia, które są liberalne

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Sienkiewicz był pytany czy - w kontekście ostatnich obietnic socjalnych przedstawianych przez Donalda Tuska - czuje się liberałem.

- Ja się czuję liberałem, ale zwracam uwagę, że PO ma prawe, lewe skrzydło, jest bardzo szeroką partią, która wyrasta z nurtu liberalnego, ale jest w tej chwili partią powszechną - odparł.

Czytaj więcej

Tusk broni pomysłu 1500 zł dla matek. Mówi, że "babciowe" to nie rozdawnictwo

- Jeśli mamy rządzących, którzy dają pieniądze nie patrząc czy ktoś pracuje, czy nie pracuje, to musimy stworzyć warunki, w których przywrócimy godność pracy w Polsce. Każdy z tych elementów dotyczy ludzi pracujących, a nie tych ludzi, którzy po prostu biorą i nic nie dają społeczeństwu. To jest rozdawnictwo, to jest tworzenie marginesów społecznych, w którym PiS się wyspecjalizował. I to się dzieje kosztem pracujących - dodał pytany o takie propozycje jak 20 proc. podwyżki dla budżetówki, kredyt 0 proc. czy wypłata tzw. babciowego (1 500 zł miesięcznie dla matek, które wrócą na rynek pracy).

To nie ma nic wspólnego z rozdawnictwem i populizmem. To ratowanie Polski jako miejsca, w którym płaca się opłaca

Bartłomiej Sienkiewicz, poseł KO

W kontekście "babciowego" Sienkiewicz podkreślił właśnie to, że jest to świadczenie dla kobiet, które wrócą na rynek pracy. - 90 proc. kobiet chciałoby wrócić do pracy po urodzeniu dziecka. A tylko część się decyduje na to ze względu na warunki, które zostały stworzone - zauważył.

Mówiąc o propozycji kredytu 0 proc. Sienkiewicz mówił z kolei, że jest to propozycja dla par, w których obydwoje małżonkowie pracują.

- To nie ma nic wspólnego z rozdawnictwem i populizmem. To ratowanie Polski jako miejsca, w którym płaca się opłaca, a nie jest karana jak dotychczas - podsumował.

A ile te programy będą kosztować. - Kredyt 0 plus w pierwszym roku funkcjonowania 4 mld zł może 8 mld. Za jeden kwartał Orlen zarobił 16 mld zł. Te pieniądze są, po prostu trzeba przestać kraść. To jest istota sprawy - odpowiedział poseł KO. 

- Te propozycje są liberalne z gruntu. One wiążą się z pracą - podkreślił. 

Polityka
Macron upokarza Kreml
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Polityka
Prigożyn. Ciężki młot Putina
Polityka
Toksyczny jak Putin
Polityka
Biden przewrócił się podczas uroczystości w Akademii Sił Powietrznych
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Berlin coraz ostrzej gra z Moskwą
Polityka
Zimbabwe zakazało krytyki rządu przed wyborami