USA: Tylko połowa myśliwców F-35 zdolna do realizacji zadań bojowych

W lutym 2023 roku średni odsetek samolotów F-35 znajdujących się w dyspozycji amerykańskich Sił Powietrznych (USA mają obecnie ponad 540 tych myśliwców), które były zdolne do realizacji zadań bojowych, wynosił 53,1 proc. co jest poziomem "nieakceptowalnym" - podaje gen. Michael Schmidt, dyrektor wykonawczy programu F-35 w Departamencie Obrony.

Publikacja: 30.03.2023 05:33

Myśliwiec F-35 Lightning II

Myśliwiec F-35 Lightning II

Foto: U.S. Air Force photo by Master Sgt. Donald R. Allen, Public domain, via Wikimedia Commons

Za maszyny uznawane za zdolne do realizacji zadań bojowych uważa się te myśliwce, które są w stanie realizować przynajmniej część zadań, do których zalicza się loty bojowe, szkoleniowe lub testowe.

Odsetek myśliwców F-35 zdolnych do realizacji wszystkich zadań jest jeszcze niższy i wynosi mniej niż 30 proc. - wynika z pisemnej informacji przekazanej przez Schmidta podkomisji ds. lotnictwa w Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów. 

Czytaj więcej

F-35. Trudno wykrywalny powietrzny łowca bezkonkurencyjny

Gen. Schmidt podkreślił, że prezentowane przez niego dane są "nieakceptowalne", a zwiększenie gotowości bojowej myśliwców piątej generacji znajdujących się w flocie powietrznej amerykańskiej armii jest dla niego priorytetem. Generał dodał, że stawia sobie za cel podniesienie odsetka maszyn w gotowości bojowej o co najmniej 10 proc. w następnych 12 miesiącach.

53,1 proc.

Tyle maszyn F-35 w lutym 2023 roku było zdolnych do realizacji zadań

Odsetek maszyn F-35 w gotowości bojowej spadł w amerykańskiej armii w porównaniu do 2020, gdy średnio 39 proc. myśliwców F-35 było zdolnych do realizacji wszystkich misji, a 69 proc. - do realizacji niektórych misji.  W 2022 roku gotowość bojową zachowywało 65 proc. myśliwców F-35.

Jak pisze Bloomberg nie jest jasne, czy lutowy spadek odsetka myśliwców F-35 zachowujących gotowość bojową jest tymczasowy, czy oznacza początek długofalowego trendu.

W przeszłości odsetek myśliwców zdolnych do realizacji zadań spadał m.in. ze względu na brak części zamiennych oraz większą niż początkowo zakładano liczbę usterek.

Polityka
Koniec pacyfizmu? Japonia może pozbyć się "spuścizny po przegranej wojnie"
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Polityka
USA nie będą niewypłacalne. Senat za zawieszeniem limitu długu
Polityka
Macron upokarza Kreml. Europa nie uznaje strefy wpływów Rosji
Polityka
Prigożyn. Ciężki młot Putina
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Toksyczny jak Putin
Polityka
Biden przewrócił się podczas uroczystości w Akademii Sił Powietrznych