Policja ustaliła tożsamość podejrzanego, jego dom został przeszukany. Groźby śmierci pod adresem szefowej włoskiego rządu i jej córki mężczyzna przesłał w mediach społecznościowych. Konto Sycylijczyka na Twitterze zostało zamknięte.

Prawicowy rząd Meloni chce ograniczyć, a następnie w 2024 r. zlikwidować tzw. dochód obywatelski i zastąpić ten program innym świadczeniem socjalnym, które nie zostało jeszcze szczegółowo określone. Plany rządu dotyczące ograniczenia środków na świadczenia socjalne miały rozwścieczyć 27-letniego Sycylijczyka.

Czytaj więcej

Włochy się wyludniają. Liczba mieszkańców kraju spadła poniżej 59 mln

Dochód obywatelski to sztandarowy postulat Ruchu Pięciu Gwiazd. Program został wprowadzony w 2019 r. Meloni krytykowała dochód obywatelski argumentując, że pełnosprawni ludzie w wieku produkcyjnym nie powinni w nieskończoność żyć z zasiłków.

Według propozycji zawartych w budżecie Włoch na 2023 rok, nad którymi pracuje jeszcze parlament, świadczenia z tytułu dochodu obywatelskiego będą wstrzymywane po upływie 8 miesięcy. Wstrzymanie wypłat ma nie dotyczyć gospodarstw domowych z dziećmi, osób po 60. roku życia oraz osób niepełnosprawnych.

Jak informowały włoskie media, przez pierwsze pół roku funkcjonowania programu świadczenia z tytułu dochodu obywatelskiego odebrało 960 tys. rodzin, a wsparcie objęło 2,3 mln osób. Świadczenie w ramach dochodu obywatelskiego uzależnione od sytuacji finansowej rodziny to od 200 do 1000 euro miesięcznie.