O śmierci byłego premiera poinformował w mediach społecznościowych Vilius Kavaliauskas, który był rzecznikiem prasowym rządu Šleževičiusa. Informację potwierdził portalowi Delfi były przewodniczący Sejmu Republiki Litewskiej, Česlovas Juršėnas.

Kavaliauskas podał, że były premier zmarł we wtorek rano po długiej chorobie.

Czytaj więcej

Nie żyje Jiang Zemin, były przywódca Chin

Adolfas Šleževičius urodził się w 1948 r. Po studiach na politechnice w Kownie uzyskał tytuł inżyniera mechanika. Na początku lat 80. ubiegłego wieku był słuchaczem studiów zaocznych w instytucie finansów i ekonomiki związkowej w akademii gospodarki ludowej działającej Radzie Ministrów ZSRR.

W latach 70. Šleževičius pracował w kombinacie mleczarskim w Kownie m.in. jako główny inżynier. W latach 1977-1981 był zastępcą ministra przemysłu mięsnego i mleczarskiego Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Później Šleževičius pełnił funkcję zastępcy kierownika wydziału ds. kompleksu agrarno-przemysłowego w komitecie centralnym Komunistycznej Partii Litwy.

W latach 1989-1990 Adolfas Šleževičius był wiceszefem ministerstwa rolnictwa. Na czele rządu Litwy stanął w marcu 1993 r., stanowisko stracił w lutym 1996 r. po głosowaniu w parlamencie w sprawie wotum nieufności w związku z zarzutami o korupcję (sprawę po czterech latach umorzono).

Po utracie stanowiska szefa rządu były premier i przewodniczący Litewskiej Demokratycznej Partii Pracy wycofał się z życia politycznego. Przeszedł do biznesu, gdzie zajmował się m.in. doradztwem. Przez szereg lat pracował w Rosji.