Informację o śmierci Jiang Zemina przekazała oficjalna państwowa agencja Xinhua. Według tego źródła, Jiang Zemin zmarł w środę po południu czasu miejscowego w Szanghaju. Przyczyną śmierci byłego przywódcy Chin była białaczka oraz niewydolność wielonarządowa - podano.

Agencja Xinhua opublikowała list do narodu chińskiego od rządzącej Komunistycznej Partii Chin. "Śmierć towarzysza Jiang Zemina jest nieobliczalną stratą dla naszej partii, naszego wojska oraz naszego narodu" - czytamy.

Czytaj więcej

Protesty w Chinach: Starcia z policją w Guangzhou

W tekście cytowanym przez agencję Reutera Jiang Zemin wspominany jest jako "nasz ukochany towarzysz", wybitny przywódca cieszący się wielkim prestiżem, wielki marksista, mąż stanu, strateg wojskowy, dyplomata oraz bojownik o sprawę komunizmu.

Jiang Zemin doszedł do władzy po krwawo stłumionych protestach na placu Tiananmen (Niebiańskiego Spokoju) w 1989 roku. Polityk ten wyprowadził Chiny z późniejszej izolacji międzynarodowej i naprawił relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Za czasów rządów Jiang Zemina Chiny weszły na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego.

Jiang Zemin w latach 1989-2002 był sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin. Od 1989 do 2004 przewodniczył Centralnej Komisji Wojskowej, w latach 1993–2003 był przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej. Jang Zemin był twórcą tzw. Zasady Trzech Reprezentacji.