Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 264

- Pracujemy bardzo ciężko, aby zapewnić, że nie tylko wydamy jasne, ważne oświadczenia we wszystkich kwestiach, które wspólnie wpływają na świat (...), ale także w kwestiach pokoju i konsekwencji rosyjskiej wojny agresji na Ukrainę - powiedział Scholz podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Singapuru Lee Hsien Loongiem w Singapurze.

- To będzie ciężka próba i myślę, że pochłonie wiele naszego czasu i wysiłków na Bali - mówił kanclerz Niemiec, który w niedzielę odwiedził Wietnam, a po przystanku w Singapurze pojedzie dalej na szczyt przywódców G20 na Bali w Indonezji.

Dwa przystanki w podróży Scholza na szczyt G20, które nastąpiły tydzień po wizycie w Pekinie, wskazują na wysiłki Niemiec w celu zmniejszenia zależności od głównego partnera handlowego, Chin, i zwiększenia relacji z szybko rozwijającymi się gospodarkami w Azji Południowo-Wschodniej.

Czytaj więcej

Scholz: Byłoby dobrze, gdyby Putin przyjechał na szczyt G20

- Rozszerzenie takich relacji jest kluczowe w obliczu wojny na Ukrainie- powiedział Scholz na spotkaniu liderów biznesu w Singapurze w poniedziałek.

Kanclerz stwierdził również, że ma nadzieję na szybki postęp w negocjacjach handlowych Unii Europejskiej z Australią, Indiami i Indonezją i że pozostaje otwarty na nowe umowy.

Wietnam i Singapur są jedynymi krajami w regionie, które mają jak dotąd umowę o wolnym handlu z UE.

- Pogłębianie współpracy jest kluczowe, ponieważ wszyscy czujemy, że geopolityczny grunt pod naszymi stopami się przesuwa - powiedział Scholz.