W czwartek 6 października Sejm powołał zgłoszoną przez Prawo i Sprawiedliwość Gabrielę Masłowską (PiS) do Rady Polityki Pieniężnej. Masłowska, posłanka PiS, otrzymała 228 głosów, w RPP będzie zasiadać przez sześć lat do 2028 r.

W konsekwencji wyboru Gabriela Masłowska, która zasiadała w Sejmie od 2001 r., musiała złożyć swój mandat poselski. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek 7 października wydała postanowienie w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poseł Gabrieli Masłowskiej z dniem 6 października.

Czytaj więcej

Afera taśmowa. Błaszczak mówi o kompromitacji Donalda Tuska

W wyborach z 2019 r. Masłowska otrzymała 14 446 głosów, startowała do Sejmu z okręgu numer 6 (Lublin), w którym najwięcej głosów spośród kandydatów PiS zebrał obecny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (87 343).

W okręgu tym, z którego do izby niższej parlamentu z list Prawa i Sprawiedliwości weszło 9 osób, m.in. Sylwester Tułajew, Artur Soboń i Jan Kanthak, dziesiąte miejsce na liście PiS pod względem liczby głosów zajął Krzysztof Głuchowski, któremu zaufało 8406 wyborców.

Krzysztof Głuchowski podczas ślubowania w Sejmie

Krzysztof Głuchowski podczas ślubowania w Sejmie

Kadr z transmisji posiedzenia Sejmu / sejm.gov.pl

W czwartek 20 października na początku czwartego dnia 63. posiedzenia Sejmu Krzysztof Głuchowski złożył ślubowanie poselskie.