Czytaj więcej

Świat żegna królową Elżbietę II. Uroczystości pogrzebowe w Londynie

W rozmowie z Radiem Zet poseł Władysław Teofil Bartoszewski, który ma brytyjskie obywatelstwo, wspominał królową Elżbietę II. - Jak tylko skończyła 18 lat, to zrobiła się wolontariuszką w armii, jeździła ciężarówkami i naprawiała je - mówił. Polityk mówił także o śmierci księżnej Diany, podkreślając, że Elżbieta II straciła po tym wydarzeniu wyczucie społeczne. - Nie zrozumiała, jak wielka jest adoracja księżnej. W ciągu kilku dni zorientowała się, że coś tu nie gra i trzeba zmienić swoje podejście. To też zrobiła i świadczy to o jej inteligencji powiedział i zaznaczył, że „na świecie nie było lepiej zorientowanej ani kobiety, ani mężczyzny w sprawach politycznych”.

Jak podkreślił polityk, ma „ogromny respekt, szacunek, poczucie tego, że Elżbieta II całe swoje życie poświęciła służbie publicznej, łączyła naród”. - Częściowo poświęciła życie rodzinne. Dla niej rodzina królewska to była firma, a ona była szefową tej firmy - podkreślił. 

Czytaj więcej

Król Karol dziękuje za wsparcie. "Byliśmy poruszeni ponad miarę"

Bartoszewski mówił także o nowym królu, Karolu III. - Jest inteligentny, emocjonalny i szczery w swoich emocjach - stwierdził polityk. - Miałem okazję kilkukrotnie rozmawiać z księciem Karolem. Zna Polaków, lubi Polaków. Spotykaliśmy się z nim w jego domu na kolacji itd. - dodał. Jak zaznaczył, Karol III ma dziwną manierę. - zwykle łapie spinkę w jednym mankiecie i kręci tą spinką. Jest przywiązany do tradycji, ale jest też nowoczesny, proekologiczny. Ma bardzo zdecydowane poglądy na temat architektury nowoczesnej – ogólnie jest przeciw. Były problemy, bo pisał listy do władców państw, bo nie lubi wieżowców - mówił Bartoszewski.