Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o katastrofie ekologicznej na Odrze: Najnowsze informacje i komentarze

Na Odrze doszło do katastrofy ekologicznej. Z rzeki wyławiane są tony śniętych ryb. 26 i 27 lipca pracownicy Wód Polskich dostali pierwsze informacje o martwych rybach w rzece, w rejonie śluzy w Oławie. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował, że już 27 lipca pracownicy zlokalizowali miejsce śnięcia ryb, a następnie zgłosili sprawę do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i na policję.

Minister środowiska i klimatu Anna Moskwa przekazała w sobotę, że strona niemiecka przekazała aktualne wyniki badań wody z Odry. „Nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie. W Polsce trwają kompleksowe badania toksykologiczne” - poinformowała. W kolejnym komunikacie dodała, że są już pierwsze wyniki toksykologii ryb. „Państwowy Instytut Weterynaryjny przebadał 7 gatunków. Wykluczył rtęć jako powód śnięcia ryb. Czekamy na wyniki badań kolejnych substancji” - napisała na Twitterze.

Czytaj więcej

Dr Grzesiowski o katastrofie na Odrze: Mówiąc obrazowo, jest jak w szambie

Portal Interia.pl informuje, że Moskwa nie pojawiła się w swoim resorcie przez ostatni tydzień, ponieważ przebywała na urlopie. Informację tę potwierdził Sergiusz Kieruzel, dyrektor Departamentu Edukacji i Komunikacji w resorcie klimatu i środowiska.

- Cały czas rozmawialiśmy z Anną Moskwą na konferencjach telefonicznych - przekazał jeden z polityków blisko KPRM.

Anna Moskwa po pytaniach portalu odsyłała do rzecznika resortu. Okazało się, że on również przebywa na urlopie i przekierował dziennikarzy do biura prasowego ministerstwa.

Czytaj więcej

Milion złotych za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie Odry

O urlop minister dziennikarze próbowali zapytać wiceministrów środowiska Ireneusza Zyskę, Edwarda Siarkę, Małgorzatę Golińską i Jacka Ozdobę, ale nikt z nich nie odebrał telefonu. Sprawy nie skomentował też rzecznik rządu Piotr Müller, ponieważ przebywa na urlopie.

W ostatnim czasie ministerstwo w sprawie zakażenia Odry reprezentował wiceminister Jacek Ozdoba. 

Interia.pl wskazuje dodatkowo, że mężem minister Moskwy jest wiceprezes Wód Polskich Paweł Rusiecki.