Orban w USA: W 2024 r. czeka nas bitwa o cywilizację zachodnią

Amerykańscy i węgierscy konserwatyści muszą połączyć siły przed wyborami prezydenckimi w USA i wyborami do Parlamentu Europejskiego, w 2024 roku, aby "odzyskać" instytucje w Waszyngtonie i Brukseli z rąk liberałów, którzy zagrażają zachodniej cywilizacji - mówił Viktor Orban przemawiając na Konferencji Konserwatywnej Akcji Politycznej (CPAC) w Dallas.

Publikacja: 05.08.2022 13:48

Viktor Orban

Viktor Orban

Foto: AFP

- Tylko silny lider może wynegocjować pokój - mówił Orban odnosząc się do ewentualnych negocjacji pokojowych, które miałyby zakończyć wojnę Rosji z Ukrainą. - Potrzebujemy silnej Ameryki z silnym przywódcą - dodał.

Orban nie wymienił nazwiska byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa, który sugerował już, że zamierza ubiegać się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich.

Czytaj więcej

Trump spotkał się z Orbanem. "Wspaniale było spędzić czas z moim przyjacielem"

W czasie prezydentury Trumpa jego relacje z Orbanem były bardzo bliskie, a węgierski przywódca poparł kandydaturę Trumpa przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku.

Orban, który w kwietniu po raz czwarty z rzędu został premierem Węgier, po zdecydowanej wygranej jego Fideszu w wyborach z kwietnia 2024 roku, oświadczył w Dallas, że stawka wyborów w 2024 roku jest wysoka. Jak mówił w USA, w czasie wyborów prezydenckich oraz w UE, w czasie wyborów do PE, przebiegać będą "dwa dronty bitwy o zachodnią cywilizację". 

Ta wojna to wojna kulturowa

Viktor Orban, premier Węgier

Nazywając się "staromodnym obrońcą wolności" Orban stwierdził, że Węgry i jego rząd są "oblężeni przez progresywnych liberałów". 

Jego zdaniem liberałowie "próbują oddzielić zachodnią cywilizację od jej chrześcijańskich korzeni". Jak dodał "antyimigracyjne stanowisko jego rządu, polityka prorodzinna oraz odrzucenie ideologii gender" to opór wobec tych starań.

- Ta wojna to wojna kulturowa. Musimy ożywić nasze kościoły, nasze rodziny, nasze uniwersytety i nasze instytucje - przekonywał węgierski premier.

Polityka
Jest decyzja. Były bliski współpracownik Trumpa chce być prezydentem USA
Polityka
Le Pen kochała Putina. Kłopot dla Morawieckiego
Polityka
McCarthy wychodzi z cienia. Uchronił USA przed bezprecedensowymi zawirowaniami gospodarczymi
Polityka
Przewodniczący Dumy wzywa do śledztwa w sprawie zabójstw żołnierzy Armii Czerwonej w Polsce
Polityka
Przeciwnicy dostaw broni próbowali wygwizdać Scholza. Stanowcza odpowiedź kanclerza Niemiec
Polityka
Ambasador Brzeziński: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest „strategiczną porażką”