Abdul Salam Hanafi powiedział państwowemu nadawcy RTA, że spotkanie, pierwsze tego rodzaju od czasu przejęcia władzy przez talibów w sierpniu ubiegłego roku, rozpocznie się w czwartek.

- Spotkają się na nim ludzie o różnych poglądach, co będzie pozytywnym krokiem w kierunku stabilizacji w Afganistanie i wzmocnienia jedności narodowej - powiedział, dodając, że przywódcy religijni poprosili, by na spotkaniu poruszono kwestie islamskiego systemu rządów oraz kwestie gospodarcze i społeczne.

Afganistan znajduje się w głębokim kryzysie gospodarczym, ponieważ miliardy w rezerwach banku centralnego zostały zamrożone, a międzynarodowe sankcje nałożone na sektor bankowy po przejęciu kontroli przez talibów poważnie zahamowały gospodarkę.

Czytaj więcej

Pogrzeb za pogrzebem po trzęsieniu ziemi w Afganistanie

Na pytanie, czy kobiety wezmą udział w spotkaniu, Hanafi odpowiedział, że mężczyźni będą reprezentować kobiety.

- Kobiety są naszymi matkami, siostrami, bardzo je szanujemy, jeśli ich synowie są na zgromadzeniu, oznacza to, że one również są w pewien sposób zaangażowane w to zgromadzenie" - powiedział.

Grupy reprezentujące społeczeństwo obywatelskie stwierdziły, że spotkanie nie będzie miało legitymizacji, jeśli nie wezmą w nim udziału kobiety.

Nie wiadomo, co dokładnie będzie omawiane podczas zgromadzenia 3000 mężczyzn i czy poruszona zostanie kwestia kształcenia dziewcząt w szkołach średnich.

Władze na całym świecie, zwłaszcza Waszyngton, stwierdziły, że talibowie muszą zmienić podejście do kwestii praw kobiet po tym, jak w marcu cofnęli decyzję o otwarciu szkół średnich dla dziewcząt i wprowadzili wymóg zakrywania twarzy przez kobiety oraz posiadania męskiego opiekuna podczas podróży.

Wezwano również do utworzenia afgańskiego rządu, w skład którego wejdą wszystkie zainteresowane strony.