PiS i Solidarna Polska porozumiały się kierunkowo ws. Sądu Najwyższego i części poprawek partii Zbigniewa Ziobry. Szczegóły prawne mogą być uzgodnione na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości, by projektem zmian w ustawie o SN mógł się zająć Sejm już na najbliższym posiedzeniu. Ma to załagodzić spór z Brukselą i odblokować wypłatę unijnych pieniędzy.

Ursula von der Leyen w liście napisała, że Komisja Komisja nie zatwierdzi żadnego planu odbudowy, jeśli nie będzie przekonana, że wszystkie kryteria oceny zostały spełnione. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki informował, ze Krajowy Plan Odbudowy został zaakceptowany.

Czytaj więcej

Senator PiS: Mamy szczęście - mamy wspaniałego lidera, Kaczyńskiego

- Morawiecki i spółka karzą nas podwójnie - skomentował na antenie TVN24 lider PO Donald Tusk. - Niszczą naszą praworządność, odbierają niezależne sądownictwo, a w związku z tym blokują pieniądze, które się Polsce należą - dodał.

Były premier komentując odkładaną likwidację Izby Dyscyplinarnej stwierdził, że "Kaczyński już dawno abdykował na rzecz Ziobry".

- To Ziobro de facto rozstrzyga o strategicznych decyzjach czy braku strategicznych decyzji w Polsce - powiedział.

- Mateusz Morawiecki nie przestał być premierem, tylko tak naprawdę nigdy nie został w Polsce premierem. Bo premier to jest ktoś w Polsce, kto ma bardzo poważną władzę, jeśli chce z tej władzy korzystać - dodał.