W zeszłym miesiącu kanadyjska grupa zajmująca się prawami cyfrowymi Citizen Lab poinformowała, że ponad 60 osób związanych z katalońskim ruchem separatystycznym było celem oprogramowania szpiegowskiego Pegasus, wyprodukowanego przez izraelską NSO Group. 

Skłoniło to katalońską lewicową partię niepodległościową ERC, kluczowego sojusznika hiszpańskiego rządu mniejszościowego, do zapowiedzi, że nie poprze tego porozumienia, dopóki Madryt nie podejmie działań mających na celu przywrócenie zaufania.

Oprogramowanie szpiegowskie wykryto również w telefonach komórkowych premiera Pedro Sancheza i minister obrony Margarity Robles.

Esteban, która objęła stanowisko w 2020 roku po latach służby jako agent Narodowego Centrum Wywiadu, wystąpiła w zeszłym tygodniu przed parlamentarzystami, by wyjaśnić sprawę podsłuchiwania katalońskich przywódców.

Komisja, w której wystąpiła, objęta jest tajemnicą służbową, ale obecni na sali politycy powiedzieli, że Esteban przyznała, iż agencja szpiegowska podsłuchiwała 18 przywódców niepodległościowych, ale zawsze na polecenie sądu, jak wymaga tego prawo.

Co do pozostałych możliwych podsłuchów, nie podano oficjalnych wyjaśnień, a rząd oświadczył, że bada zarzuty.

Przywódca ERC Oriol Junqueras, który został zatrzymany za swoją rolę w próbie odłączenia Katalonii, ale później ułaskawiony przez obecny rząd socjalistów, powiedział, że jego partia wznowi wspieranie rządu, jeśli "odpowiedzialność zostanie wzięta na siebie".