Afera Pegasusa. Hiszpańska szefowa służb specjalnych odwołana

Hiszpański rząd odwołał szefową służb specjalnych Paz Esteban Lopez po ujawnieniu sprawy wykorzystania oprogramowania Pegasus do szpiegowania hiszpańskich urzędników - źródło rządowe przekazało agencji Reutera, potwierdzając doniesienia dziennika "El Pais".

Publikacja: 10.05.2022 13:01

Pegasusem zainfekowany był m.in. telefon premiera Hiszpanii Pedro Sancheza

Pegasusem zainfekowany był m.in. telefon premiera Hiszpanii Pedro Sancheza

Foto: AFP

W zeszłym miesiącu kanadyjska grupa zajmująca się prawami cyfrowymi Citizen Lab poinformowała, że ponad 60 osób związanych z katalońskim ruchem separatystycznym było celem oprogramowania szpiegowskiego Pegasus, wyprodukowanego przez izraelską NSO Group. 

Skłoniło to katalońską lewicową partię niepodległościową ERC, kluczowego sojusznika hiszpańskiego rządu mniejszościowego, do zapowiedzi, że nie poprze tego porozumienia, dopóki Madryt nie podejmie działań mających na celu przywrócenie zaufania.

Oprogramowanie szpiegowskie wykryto również w telefonach komórkowych premiera Pedro Sancheza i minister obrony Margarity Robles.

Esteban, która objęła stanowisko w 2020 roku po latach służby jako agent Narodowego Centrum Wywiadu, wystąpiła w zeszłym tygodniu przed parlamentarzystami, by wyjaśnić sprawę podsłuchiwania katalońskich przywódców.

Komisja, w której wystąpiła, objęta jest tajemnicą służbową, ale obecni na sali politycy powiedzieli, że Esteban przyznała, iż agencja szpiegowska podsłuchiwała 18 przywódców niepodległościowych, ale zawsze na polecenie sądu, jak wymaga tego prawo.

Co do pozostałych możliwych podsłuchów, nie podano oficjalnych wyjaśnień, a rząd oświadczył, że bada zarzuty.

Przywódca ERC Oriol Junqueras, który został zatrzymany za swoją rolę w próbie odłączenia Katalonii, ale później ułaskawiony przez obecny rząd socjalistów, powiedział, że jego partia wznowi wspieranie rządu, jeśli "odpowiedzialność zostanie wzięta na siebie".

Polityka
Erdogan rozdawał swoim zwolennikom pieniądze przed lokalem wyborczym
Polityka
Reuters o "lex Tusk": Polska opozycja mówi o "polowaniu na czarownice"
Polityka
Kreml o "próżni" w kontroli zbrojeń. „To nie wina Rosji”
Polityka
AP: Prezydent Duda podpisał ustawę wymierzoną w lidera opozycji, Tuska
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Wybory w Turcji
Erdogan wygrał wybory w Turcji. "Turcja jest dziś jedynym zwycięzcą"
Polityka
USA unikną niewypłacalności: Jest porozumienie ws. limitu długu