Halicki: Taką Rosję, jaka jest, trzeba pokonać

Putin widzi, że nie osiągnął swoich politycznych celów, ale to nie oznacza końca dramatów, np. takich jak ten w Buczy - mówił Andrzej Halicki, europoseł PO, w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.

Publikacja: 05.04.2022 16:02

Andrzej Halicki

Andrzej Halicki

Foto: TV.RP.PL

Halicki skomentował najnowsze doniesienia o ludobójstwie ukraińskiej ludności cywilnej, dokonanym przez Rosjan w miejscowości Bucza, nieopodal Kijowa. Jak podaje strona ukraińska, zginąć miało ponad 300 cywilów, w tym 50 osób w sposób przypominający egzekucję.

- Putin widzi, że nie osiągnął swoich politycznych celów, ale to nie oznacza końca dramatów, np. takich jak ten w Buczy. Inne miasta także są okupowane, a terror wobec ludności cywilnej narasta. Widzimy bestialskie zachowania żołnierzy rosyjskich, o czym musimy pamiętać, bo jeszcze niedawno słyszeliśmy głosy, że Rosjanie są takimi samymi ludźmi jak inni i być może trzeba pracować nad ich mentalnym przełamaniem. Decyzja o tym jak będzie wyglądała przyszłość Europy leży w naszych rękach. Rosja taka jaka jest w tej chwili - musi zostać pokonana - podkreślił polityk.

Putin postanowił odwrócić przebieg zdarzeń z ostatnich trzydziestu lat i wrócić do zimnowojennej retoryki i działań wojennych

Andrzej Halicki, europoseł PO

Zdaniem europosła nie można pozwolić na "szerzenie się rosyjskiej strefy wpływów w Europie". Halicki zwrócił następnie uwagę na - jego zdaniem - szkodliwą i prorosyjską działalność części polityków europejskich, takich jak premier Węgier Viktor Orbán i Marine Le Pen, liderka francuskiego Zjednoczenia Narodowego.

- Dopóki będą tacy politycy, którzy działają bez żadnych skrupułów moralnych, ale jednak funkcjonują z pewną popularnością, to Europa nie będzie bezpieczna. Putin postanowił odwrócić przebieg zdarzeń z ostatnich trzydziestu lat i wrócić do zimnowojennej retoryki i działań wojennych - stwierdził Halicki.

Czytaj więcej

RPO Ukrainy: Ciała dzieci w Irpieniu. Ślady gwałtu i tortur
Polityka
Warszawa: Tusk o 5 rano dziękował pracownikom służb miejskich
Polityka
Marsz bardzo dużej mobilizacji. „Będziemy gryźć trawę” - zapowiada Platforma
Polityka
Marsz 4 czerwca. Dlaczego nie było kilkunastu przemówień na jednej scenie? Trzaskowski tłumaczy
Polityka
Sondaż: Koalicja Obywatelska przed marszem 4 czerwca zbliżyła się do PiS. Ale Trzecia Droga i Lewica słabną
Polityka
Ile osób było na marszu 4 czerwca w Warszawie? Organizatorzy podają dane, policja nie komentuje
Polityka
"Wiadomości" o marszu 4 czerwca: Mowa nienawiści, 100 tys. osób, zwiezieni działacze