Reklama

Węgry: Poparcie dla Fideszu niższe niż dla zjednoczonej opozycji

Poparcie dla rządzącego Węgrami Fideszu jest mniejsze niż poparcie dla sojuszu partii opozycyjnych, które mają wystartować z jednej listy w wyborach z 2022 roku - wynika z sondażu instytutu Republikon opublikowanego na stronie Telex.hu.

Aktualizacja: 23.12.2020 10:47 Publikacja: 23.12.2020 10:31

Węgry: Poparcie dla Fideszu niższe niż dla zjednoczonej opozycji

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

arb

Orbana, który nieprzerwanie od 2010 roku jest premierem Węgier, czekają najtrudniejsze jak od tego czasu wybory parlamentarne - Węgry borykają się z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 i jej gospodarczymi skutkami. Na Węgrzech doszło też do zjednoczenia wszystkich partii opozycyjnych przeciwko Fideszowi.

W niedzielę sześć węgierskich partii opozycyjnych uzgodniło, że przeprowadzą prawybory i wystawią przeciwko Fideszowi jedną listę we wszystkich okręgach wyborczych. Koalicja ta będzie mieć też wspólnego kandydata na premiera.

W sondażu przeprowadzonym 8-15 grudnia łączne poparcie dla partii opozycyjnych wynosi 35 proc. (o trzy punkty procentowe więcej niż w listopadzie).

Poparcie dla Fideszu spadło o 2 punkty procentowe, do 30 procent.

W sondażu Median z ubiegłego tygodnia poparcie dla Fideszu spadło o 6 punktów procentowych - do 34 proc. Opozycja łącznie cieszy się poparciem 36 proc. respondentów.

Reklama
Reklama

Nawet prorządowy instytut Nezopont w ubiegłym tygodniu opublikował sondaż w którym Fidesz wprawdzie wygrywa z poparciem 42 proc. ale partie opozycyjne łącznie cieszą się poparciem 40 proc. respondentów - o 9 punktów procentowych więcej niż w lipcu.

Polityka
Prokurator generalna USA zamieściła wykres, który chwalił administrację Joe Bidena. Szybko zniknął z sieci
Materiał Promocyjny
Bankowe konsorcjum z Bankiem Pekao doda gazu polskiej energetyce
Polityka
Włoski rząd zmieni ordynację wyborczą, by ułatwić Giorgii Meloni utrzymanie władzy?
Polityka
Rok 2025 i Donald Trump: poparcie spada, a ceny nie
Polityka
Rusłan Szoszyn: Kto zastąpi dyktatora Białorusi? Kilka scenariuszy
Materiał Promocyjny
Technologie, które dziś zmieniają biznes
Polityka
Izrael przyznał Donaldowi Trumpowi nagrodę, której nigdy nie przyznawał cudzoziemcom
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama