Patryk Jaki w #RZECZoPOLITYCE: Jestem zwolennikiem kary śmierci

Jestem przekonany, że osoby, które dokonują zbrodni takich jak ta w Nicei, nie zasługują na życie - powiedział Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości w programie #RZECZoPOLITYCE.

Aktualizacja: 19.07.2016 15:14 Publikacja: 19.07.2016 09:40

Patryk Jaki

Patryk Jaki

Foto: rp.pl

W czwartkowym zamachu w Nicei zginęły 84 osoby, ponad 200 zostało rannych. 31-letni Tunezyjczyk mieszkający w Nicei, Mohamed Lahouaiej Bouhlel, wjechał samochodem ciężarowym w tłum ludzi na Promenadzie Anglików w Nicei. Potem zaczął również strzelać do ludzi.

- Jestem przekonany, że osoby, które dokonują zbrodni takich jak ta w Nicei, nie zasługują na życie - powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w programie #RZECZoPOLITYCE. - Jeżeli są takie bydlaki, jak ten, co przejechał ludzi, nie zasługują, byśmy jako społeczeństwo ich utrzymywali - dodał.

Pytany o to, czy w Europie powinna powrócić dyskusja o karze śmierci, Patryk Jaki odpowiedział, że zdaje sobie sprawę z tego, że nie pójdą za tym żadne konkretne decyzje. Dodał, że dlatego nie wspomina o tym głośno. - Jestem zwolennikiem kary śmierci - zaznaczył jednak wiceminister sprawiedliwości. W jego ocenie, mamy w Europie wojnę cywilizacji. - Jeśli my nie obronimy naszej kultury, chrześcijaństwa, musimy mieć świadomość, że tę pustkę zapełni islam - podkreślił.

"Rzeczpospolita" dotarła do projektu podwyżki rządowych płac, który zakłada, że od 4 do 5 tys. zł wzrosną wynagrodzenia m.in. prezydenta, wicepremierów, ministrów, wiceministrów i wojewodów. Wzrośnie też pensja premier Beaty Szydło. Szefowa rządu zarabia miesięcznie 16,7 tys. zł brutto. Jej pensja ma wzrosnąć do 24,1 tys. zł.

- Jeśli chcemy, by jakość polityki się podnosiła, musimy inwestować w polityków - powiedział o projekcie Patryk Jaki. Dodał, że niedopuszczalna jest sytuacja, gdy prezesi spółek Skarbu Państwa zarabiają 15 razy więcej niż nadzorujący ich ministrowie.

- Zdaję sobie sprawę, że nie jest to pierwsza potrzeba w państwie. Ale chcemy podnosić jakość życia politycznego - podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

Na stwierdzenie Jacka Nizinkiewicza, że gdyby podwyżkę rządowych płac wprowadziła Platforma Obywatelska za swoich rządów, zostałaby ostro skrytykowana, Patryk Jaki powiedział: - PO nie zrobiła "sprawdzam", więc trudno teraz domniemywać.

Patryk Jaki zwrócił uwagę, że niska jakość pracy administracji może spowodować straty nie w milionach, a miliardach. - Jeśli najważniejsze osoby w państwie zarabiają 6 tys. zł na rękę, to jest mechanizm, który może sprzyjać korupcji - powiedział wiceminister Jaki.

Polityka
Najnowszy sondaż: KO dogania PiS, o większości zdecyduje Konfederacja
Polityka
Posłanka odchodzi z Nowej Lewicy. "Niezwykle trudna dla mnie decyzja"
Polityka
Na Facebooku znów pojawi się profil Konfederacji
Polityka
Polski rząd reaguje na decyzję KE ws. lex Tusk. "W Polsce były rosyjskie wpływy"
Polityka
Donald Tusk zapowiada manifestacje w kolejnych miastach