Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" zapowiedział, że Platforma Obywatelska wróci do liberalno-konserwatywnego charakteru. - Chcę też, by była w swoim przekazie chadecka - powiedział Schetyna.

Robert Tyszkiewicz z PO pytany w programie #RZECZoPOLITYCE o zapowiedź szefa partii odpowiedział, że korzenie Platformy są centroprawicowe. - Chrześcijańscy demokraci w Europie to jest źródło naszych inspiracji politycznych - powiedział poseł PO.

Dodał, że partia centroprawicowa powinna pomieścić ludzi od centrum na lewo i od centrum na prawo. - Ogromna rzesza zwolenników PO to ludzie wierzący. Lokują swoje nadzieje w partii, która potrafi łączyć, a nie dzielić - powiedział Robert Tyszkiewicz.

Poseł PO podkreślił, że prawdziwa prawica to prawica europejska. - Prawica otwarta na debatę, spotkanie, a nie taka, która szuka wszędzie wrogów - stwierdził Robert Tyszkiewicz.

Pytany o ocenę prezydentury Andrzeja Dudy po roku sprawowania tej funkcji Robert Tyszkiewicz przyznał: - Duda to jest wielkie rozczarowanie.

Poseł PO wymienił dwa aspekty, w których Andrzej Duda się nie sprawdził. - Nie jest strażnikiem instytucji państwa, a w Polsce ma to duże znaczenie, bo nasza demokracja jest dość młoda. Pierwszy raz od 1989 mamy do czynienia z prezydentem, który tej funkcji nie sprostał. Podjął działania, które rozbijają państwo - stwierdził Robert Tyszkiewicz, wyjaśniając, że chodzi mu o spór wokół Trybunału Konstytucyjnego.

- Sprawa TK jest czymś, co będzie ciążyło na prezydenturze Andrzeja Dudy. To jest ten Rubikon, który przekroczył - ocenił Robert Tyszkiewicz.

Dodał, że Andrzej Duda wykazuje się dużą niesamodzielnością. - To prezydentura na życzenie – prezesa, własnej partii - powiedział Tyszkiewicz. W jego ocenie poprzedni prezydenci Polski starali się podkreślić swoją podmiotowość, wyrażać własne zdanie.

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ

- Ułaskawienie Mariusza Kamińskiego, zaprzysiężenie wszystkich wybranych niezgodnie z konstytucją sędziów i niezaprzysiężenie tych, którzy zostali wybrani demokratycznie, pokazuje całkowitą podległość Andrzeja Dudy - powiedział Robert Tyszkiewicz. Podkreślił, że w przestrzeni, w której Andrzej Duda kontynuuje założenia polityki Bronisława Komorowskiego tj. w kwestiach obronności, w tym wzmocnienia wschodniej flanki NATO, można go pochwalić. - Niestety negatywów jest znacznie więcej - ocenił Tyszkiewicz.