Parlament Europejski przyjął wczoraj rezolucję, w której wzywa państwa UE do szybszej relokacji uchodźców, wskazując, że jedynymi dwoma krajami, które wywiązują się ze swoich zobowiązań, są Finlandia i Malta.

Za przyjęciem rezolucji głosowało w Strasburgu 398 europosłów; 134 było przeciw, a 41 wstrzymało się od głosu. Sprawa podzieliła polską delegację we frakcji Europejskiej Partii Ludowej - rezolucję poparli jedynie Michał Boni, Różna Thun i Jarosław Wałęsa z PO oraz Czesław Siekierski z PSL; reszta biorących udział w tym głosowaniu europosłów z delegacji PO-PSL wstrzymała się od głosu.

– Mówimy to konsekwentnie od samego początku, dlatego, że polski rząd ma dbać o bezpieczeństwo przede wszystkim swoich obywateli – powiedziała w TVP Info szefowa gabinetu politycznego premier Beaty Szydło Elżbieta Witek.

– Ktoś się na coś zgodził, nie pytał nas o zdanie, także innych państw europejskich. Po raz kolejny KE popełnia błąd, bo nie wyciąga wniosków z tego, co się już wydarzyło – dodała.

Witek pytała również o kary, jakie są przewidziane wobec państw, które nie wywiążą się z przyjmowania uchodźców. -  Z jakich przepisów traktatowych to wynika? Jesteśmy straszeni tymi karami od dawna - powiedziała.

Więcej: TVP Info