Po wzroście PKB o 3,2 proc. w 2016 roku, w pierwszym i drugim kwartale tego roku turecki PKB rósł - odpowiednio - o 5,2 i 5,1 proc. - szacuje Turecki Instytut Statystyczny (TurkStat).

- Mimo próby puczu w ubiegłym roku, pierścienia ognia w Syrii i Iraku i kłopotów gospodarczych w relacjach z Rosją, nasza gospodarka rozwinęła się w 2016 roku o 3,2 proc. PKB - powiedział Zeybekci w Nowym Jorku.

- Nasz wzrost gospodarczy w trzecim kwartale może dać Turcji pierwsze miejsce na świecie pod tym względem. W czwartym kwartale możemy znaleźć się na drugim miejscu pod względem tempa wzrostu. nawet trzecie miejsce na świecie nie byłoby dla nas złe - mówił minister.

Turecka agencja odnotowuje, że tamtejsza gospodarka rozwijała się w drugim kwartale tego roku  szybciej niż gospodarki USA (+2,2 proc.), Wielkiej Brytanii (+1,7 proc.) czy Niemiec (+2,1 proc.). W drugim kwartale 2017 roku szybciej od Turcji rozwijały się tylko Chiny (wzrost o 6,9 proc.) i Indie (+5,9 proc.).

Zeybekci zauważył, że za połowę wzrostu gospodarczego Turcji w drugim kwartale odpowiedzialne były eksport i produkcja.

Rząd turecki zamierza w ciągu 10 lat zainwestować 100 mld dolarów w służbę zdrowia, 150 mld dolarów w rozbudowę infrastruktury związanej z transportem i komunikacją oraz 150 mld dolarów w sektor energetyczny.