Afera z maseczkami. Niemiecki parlamentarzysta złoży mandat

Zasiadający w Bundestagu polityk CDU Nikolas Loebel zapowiedział złożenie mandatu po tym, jak media opisały, że na pośrednictwie w handlu maseczkami ochronnymi zarobił ok. ćwierć miliona euro.

Aktualizacja: 08.03.2021 14:42 Publikacja: 08.03.2021 14:00

Afera z maseczkami. Niemiecki parlamentarzysta złoży mandat

Foto: AFP

"By uniknąć dalszych szkód dla partii, złożę mandat" - zapowiedział polityk w wystosowanym oświadczeniu.

W niedzielę Nikolas Loebel deklarował, że zrezygnuje z członkostwa we frakcji CDU/CSU i nie będzie ponownie ubiegał się o miejsce w Bundestagu, ale pozostanie w izbie niższej niemieckiego parlamentu do czasu wrześniowych wyborów. Tego samego dnia deputowany przyznał, że jego zachowanie nie licowało ze sprawowanym przez niego urzędem.

Czytaj także:
Prezydent Syrii Baszar al-Asad zakażony koronawirusem

Rezygnacja Loebela z mandatu ma miejsce na tydzień przed lokalnymi wyborami w krajach związkowych Nadrenia-Palatynat oraz Badenia-Wirtembergia, które reprezentuje deputowany.

Do ustąpienia wzywał Loebela m.in. przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Armin Laschet.

Wcześniej po publikacji niemieckich mediów Loebel przyznał, że jego firma otrzymała ok. 250 tys. euro (1,15 mln zł) prowizji za pośrednictwo w zakupie maseczek ochronnych. Polityk wycofał się z Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu i przeprosił za swe zachowanie.

Jak ujawniła niemiecka prasa, w kwietniu 2020 r. Loebel obiecywał firmie z branży medycznej możliwość zorganizowania dostawy masek ochronnych z Chin.

Na handlu maseczkami miał wzbogacić się także polityk CSU Georg Nuesslein. W piątek zapowiedział, że nie będzie ponownie kandydował do Bundestagu. Deputowany zaprzeczył zarzutom, że za pośrednictwo w zakupie maseczek przez niemieckie państwo otrzymał ponad 600 tys. euro od firmy doradczej.

Prokuratura w Monachium bada sprawę.

Polityka
Kiedy na Białoruś trafi broń jądrowa? Putin podał termin
Polityka
Ambasador Brzeziński: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest „strategiczną porażką”
Polityka
Hiszpania: Polityk nazwała rywala "żydowskim nazistą". "Nie ma nic do Żydów"
Polityka
Donald Trump oskarżony w sprawie o nielegalne przechowywanie tajnych dokumentów
Polityka
Pekin się zreflektował. Chiny dystansują się od Rosji?