W poniedziałek Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło swojego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich, posła Bartłomieja Wróblewskiego.

- Zdecydowałem się na kandydowanie na Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest to ważna funkcja, duża odpowiedzialność. Jestem do tej funkcji przygotowany z wykształcenia i pracy zawodowej - uważa poseł PiS.

Wybór Wróblewskiego, jednego ze współautorów wniosku do TK ws. aborcji, krytykuje opozycja.

"Kandydatura B. Wróblewskiego na RPO jest ponurym żartem, którym PiS śmieje się prosto w twarz wszystkim bezbronnym i skrzywdzonym, dla których Rzecznik był ostatnią nadzieją na sprawiedliwość. To promocja fanatyzmu chłodno skalkulowana na odbicie elektoratu Ziobrze i Konfederacji" - skomentowała posłanka Polski 2050 Hanna Gill-Piątek.

"Skoro już oficjalnie poseł Wróblewski stał się kandydatem swojej partii na RPO, to ja jeszcze raz powiem, że nie wyrażam zgody na tę nominację. Mam nadzieje, że demokratyczna większość w Senacie podzieli moje stanowisko" - uważa senator Jadwiga Rotnicka.

"Skrajny konserwatysta i fundamentalista, twarz barbarzyńskiego zakazu aborcji, który skazał Polki na cierpienie, heroizm i brak wyboru, chce zostać RPO. To kolejny koszmar, który funduje Obywatelom władza z Kaczyńskim na czele" - napisała posłanka Monika Wielichowska.

"Polityk PiS kandydujący na RPO zapewnia, że będzie sprawować urząd niezależnie. Tak samo jak niezależni są prezes Przyłębska, sędziowie Pawłowicz i Piotrowicz, Rzecznik Praw Dziecka itd. Zero wiarygodności" - oceniła Małgorzata Kidawa-Błońska.

"Bartłomiej Wróblewski, lider grupy posłów, która zgłosiła wniosek do TK o zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polsce, oficjalnym kandydatem PiS na Rzeźnika Praw Obywatelskich. PiS po raz kolejny pokazuje otwartą pogardę wobec urzędu RPO oraz obywateli i obywatelek" - skomentowała Małgorzata Tracz.

"Kolejna prowokacja PiS. Kolejna kandydatura na anty-rzecznika. Kolejny działacz partyjny skierowany na stanowisko RPO. A wystarczyło przeczytać definicję urzędu, status i jego zadania. Tylko tyle i aż tyle, żeby się kolejny raz nie kompromitować" - uważa Andrzej Halicki.

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ

"Bartłomiej Wroblewski, twórca i inicjator piekła kobiet, fundamentalista. Kandydatem PiS na RPO. Policzek dla praw człowieka i wolności obywatelskich. Kolejna prowokacja Kaczyńskiego" - skomentował Krzysztof Śmiszek.

"Bartłomiej Wróblewski na Rzecznika Praw Obywatelskich? Lewica nigdy na niego nie zagłosuje. Ten człowiek, odpowiedzialny za barbarzyński wniosek do TK, nie ma z prawami obywatelskimi nic wspólnego. To tak, jakby mianować wilka opiekunem owiec" - ocenił Robert Biedroń.

"Obywatelki i obywateli uspokajam: poseł partii rządzącej PiS p. Bartłomiej Wróblewski nie zostanie zatwierdzony przez Senat na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich" - zapowiedział Marcin Bosacki.

"Kandydatem PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich został poseł Wróblewski. Zapamiętałem go jako prawą rękę posła Piotrowicza kiedy ten rozmontowywał system sądownictwa w Polsce. Był też narzędziem w rękach pani Przyłębskiej kiedy ta zaostrzała prawo aborcyjne. Z natury usłużny władzy" - ocenił Sławomir Nitras.