W czwartek wieczorem do Sejmu jako projekt poselski trafiła ustawa, która ma zastąpić odrzuconą ustawę autorstwa posła PiS Czesława Hoca.

Tzw. lex Hoc dawała prawo pracodawcy do żądania od zatrudnionego świadectwa szczepienia, okazania negatywnego wyniku testu lub świadectwa przechorowania Covid-19.

Czytaj więcej

Nowy projekt ustawy covidowej w Sejmie. Słaby start testowania w aptekach

Nowy projekt zakłada, że pracodawca będzie mógł jedynie żądać informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu, co, według autorów projektu ma "upowszechnić wykonywanie testów diagnostycznych, będących skutecznym narzędziem służącym zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2”.

Ponadto pracownik, który nie zechce poddać się testowi, będzie mógł nadal wykonywać swoje obowiązki zawodowe, ale w "uzasadnionych ustawą przypadkach" będzie mógł być zobowiązany do zapłacenia odszkodowania osobie, którą zaraził.

W rozmowie z Radiem Plus Paweł Kukiz stwierdził, że nie poprze nowego projektu ustawy.

- Ja już mówiłem od dawna, że generalnie za ustawami szczepionkowymi nie będę głosował i na to PiS jest już od dawna przygotowane - powiedział.

Poseł uzasadnił, że na całym świecie panuje chaos w zarządzaniu pandemią i wszystkie kraje walczą z wirusem "po omacku".