Scheuring-Wielgus wypowiedziała się na temat sytuacji do której doszło wśród posłów i posłanek Nowoczesnej. Sprawa dotyczyła głosowania polityków partii w kwestii ustawy liberalizującej prawo aborcyjne w Polsce. Dziesięć osób z partii Katarzyny Lubnauer nie zagłosowało za projektem. Wobec tych wydarzeń, posłanka Scheuring-Wielgus zawiesiła swoje członkostwo w klubie partyjnym. - Walczę o Nowoczesną, nie porzucam jej, walczę o te wartości, które były nam bliskie. Chciałabym, żeby moje koleżanki i koledzy z partii zastanowili się i przypomnieli sobie, po co w ogóle ona powstała. Aby na nowo poczuli tę tożsamość Nowoczesnej, którą głosiliśmy na Torwarze. (...) To nie jest tak, że ja ich proszę, ja po prostu tego żądam, dlatego że Nowoczesna jest mi bliska, jest mi bliska taka, jaką ją tworzyłam 2,5 roku temu. Żądam od moich kolegów i koleżanek, aby się określili, aby wrócili do tego, co tworzyliśmy, albo zrezygnowali – powiedziała.

Pytana czy może odejść z partii, odpowiedziała że nie jest to wykluczone. - Opozycja w tym kształcie, w jakim była jeszcze trzy dni temu, już nie istnieje. Trzeba kompletnie jakiegoś przetasowania, i zupełnie innego spojrzenia na politykę. Uważam, że skończył się czas polityków, którzy kłamią – powiedziała.

- Powinna nastąpić wymiana elit, wymiana pokoleń, dlatego że mamy w Parlamencie - co jest masakryczne - posłów którzy są "zasiedziani", oni tam siedzą dwadzieścia lat. Grzegorz Schetyna jest zasiedziany. Cenię go, ale on nie czuje pulsu społeczeństwa obywatelskiego i nie czuje tego, co mówi ulica. Nie szukajmy lidera opozycji, który przyjedzie na białym koniu. Liderem opozycji są obywatele i obywatelki – oceniła.

Scheuring-Wielgus w dalszej części rozmowy podkreśliła, że dla niej nie ma podziału na lewicę i prawicę. - Uważam, że polityka powinna być realizacją pewnych celów. (...) Proszę spojrzeć na to, co zrobił Emmanuel Macron, on do swojego rządu wziął osoby o konserwatywnych poglądach i lewicowych, i skupił to razem ze sobą. Tak powinna wyglądać polityka - polityka celów, a nie ideologii - podkreśliła

Posłanka wypowiedziała się również o zmianie szefostwa w Nowoczesnej. - My nie możemy oceniać po dwóch miesiącach osób, które partią kierują. (...) Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że zarządzanie partią to jest naprawdę ciężka robota, której nie widać – dodała.