Karczewski zapowiedział, że w czwartek rząd wyda oświadczenie, w którym ustosunkuje się do nowelizacji ustawy o IPN oraz określi cel i założenia tej ustawy.

- Chcemy tę ustawę uchwalić, chcemy prowadzić dialog - i to niezwykle intensywny - ze wszystkimi środowiskami by wyjaśnić intencje, cel ustawy, wszystko co ta ustawa ma na celu - mówił Karczewski.

Marszałek Senatu oświadczył, że Senat chce przyjąć projekt szybko, aby "emocje opadły".

Zaznaczył przy tym, że ustawa "dba o polski interes, o który nie dbano przez tyle lat".

Pytany o sprzeciw Izraela wobec zapisów ustawy, Karczewski podkreślił, że Polska "chce mieć dobre relacje z Izraelem". - I będziemy zabiegać o to, aby te relacje odbudowywać - dodał.

Mówiąc o wątpliwościach Izraela wobec ustawy marszałek Senatu wyraził opinię, że być może wynikało to z "nieodpowiedniego tłumaczenia" i niewłaściwego zrozumienia zapisów ustawy.

Nowelizacja ustawy o IPN przewiduje karę do trzech lat więzienia dla osób, które - bez poparcia w faktach - obarczają naród polski odpowiedzialnością za zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej. Izrael obawia się, że zapisy tej ustawy mogą służyć ukrywaniu prawdy o zbrodniach popełnianych przez Polaków.