W tej bezprecedensowej sprawie dotyczącej wolności słowa sąd okręgowy w Helsinkach musi rozstrzygnąć, czy w niektórych przypadkach cytowanie Biblii może być w Finlandii uznane za przestępstwo.

Paivi Rasanen, lekarz medycyny i od 1995 roku członkini partii Chrześcijańskich Demokratów, nazwała homoseksualizm "zaburzeniem rozwojowym" w internetowym liście opublikowanym w 2004 roku i "wstydem i grzechem" na Twitterze w 2019 roku.

W programie nadanym przez fińską publiczną stację radiową Yle w 2019 roku Rasanen opisała homoseksualizm jako formę "degeneracji genetycznej" - poinformowała przed sądem prokuratura, oskarżając ją o trzy zarzuty podburzania przeciwko osobom homoseksualnym.

Rasanen zaprzeczyła jakimkolwiek wykroczeniom i powiedziała, że twierdzenia prokuratora są bezpodstawne.

- Czuję wielką odpowiedzialność, ponieważ jestem świadoma, że ta sprawa jest historyczna dla wolności słowa i wolności religii - powiedziała Reutersowi przed procesem.

- Chrześcijanie trzymający się nauk biblijnych mają prawo do udziału w debacie publicznej - dodała.

W swojej opinii z 2004 roku Rasanen twierdziła, że dowody naukowe niezaprzeczalnie dowodzą, że homoseksualizm jest zaburzeniem w rozwoju psychoseksualnym człowieka i sugerowała, że związki homoseksualne we wczesnym okresie życia mogą prowadzić do wykorzystywania seksualnego przez dorosłych mężczyzn.

W komentarzu z 2019 roku na Twitterze Rasanen zakwestionowała decyzję fińskiego państwowego kościoła ewangelicko-luterańskiego o współpracy z wiodącym stowarzyszeniem na rzecz praw osób LGBTI w celu zorganizowania imprezy Pride, a także zamieściła cytat z Biblii potępiający związki homoseksualne.

Prokurator twierdzi, że Rasanen powinna zostać ukarana grzywną, a publiczny nadawcy powinien usunąć część audycji radiowej.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ