Pritti Patel, brytyjska minister ds. wewnętrznych zapowiedziała zmiany prawne, które pozwolą na usunięcie wyroków za homoseksualizm z kartotek karnych Brytyjczyków.

Zanim utrzymywanie stosunków seksualnych pomiędzy osobami tej samej płci zostało zalegalizowane w 1967 r., w Wielkiej Brytanii skazano dziesiątki tysięcy osób, niemal wyłącznie płci męskiej. W 2017 r. ułaskawiono aż 49 tys. mężczyzn, co nie wyczyściło jednak kartotek wszystkich pokrzywdzonych. Zapowiadane przez Patel zmiany mają dokończyć ten proces.

Czytaj więcej

Alan Turing trafi na banknot 50-funtowy

Za homoseksualizm skazany został m.in. Alan Turing, brytyjski geniusz matematyczny, który pomógł złamać niemiecką Enigmę oraz stworzył teoretyczne podstawy pod powstanie pierwszych komputerów.

Osoby z wyrokiem wydanym w czasach penalizacji homoseksualizmu, będą mogły złożyć wniosek o usunięcie wyroku z kartoteki karnej. Wszyscy, którzy nie dożyli nowych zmian, zostaną pośmiertnie ułaskawieni.

Utrzymywanie stosunków seksualnych pomiędzy osobami tej samej płci zostało zalegalizowane w Wielkiej Brytanii w 1967 r.,

- Mam nadzieję, że zmiany przynajmniej po części naprawią błędy przeszłości i zapewnią społeczność LGBT o tym, że Wielka Brytania jest dla nich jednym z najprzyjaźniejszych miejsc na Ziemi – podsumowała minister Patel.