W odpowiedzi na publikację kancelaria brytyjskiego premiera oświadczyła, że tego dnia w ogrodzie na Downing Street odbywało się spotkanie służbowe pracowników kancelarii.

W ostatnich tygodniach Johnson znalazł się w ogniu krytyki, po tym jak media zaczęły publikować doniesienia o rzekomych przyjęciach bożonarodzeniowych w biurach członków rządu, w tym przyjęciu na Downing Street, które odbywały się w grudniu 2020 roku, czyli w czasie, gdy w Wielkiej Brytanii obowiązywał lockdown, a organizacja takich zgromadzeń była zakazana.

Teraz "The Guardian" publikuje zdjęcie, które miało być wykonane w maju 2020 roku, wkrótce po tym, jak Johnson został wypisany ze szpitala po ostrym przebiegu COVID-19.

Na zdjęciu widać Johnsona wraz z żoną, Carrie, która trzyma na rękach nowo narodzone dziecko premiera. Przy stole z Johnsonem i jego żoną, na tarasie w rezydencji szefa rządu na Downing Street, siedzą dwie inne osoby. Na stole widać kieliszki z winem i talerz z serami.

Czytaj więcej

Bolesna porażka wyborcza partii Johnsona. Torysi tracą okręg po 38 latach

W pobliżu stolika stoją cztery inne osoby, a w pobliżu jest jeszcze większa grupa osób, zgromadzonych wokół stolika, na którym stoją butelki wina.

Rzecznik brytyjskiego premiera pytany o zdjęcie odpowiedział, że "robocze spotkania często odbywały się w ogrodzie na Downing Street w miesiącach letnich". Jak dodał to konkretne zdjęcie wykonano po konferencji prasowej z udziałem premiera.

W dniu, w którym wykonano zdjęcie, ówczesny minister zdrowia Wielkiej Brytanii, Matt Hancock, wzywał Brytyjczyków do tego, aby stosowali się do reżimu sanitarnego

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

"Downing Street jest zarówno miejscem pracy, jak i miejscem zamieszkania premiera. Żona premiera mieszka na Downing Street, stąd korzysta z ogrodu" - głosi oświadczenie rzecznika.

"The Guardian" pisze, że wszedł w posiadanie zdjęcia, po tym jak kancelaria brytyjskiego premiera w ubiegłym tygodniu zaprzeczyła, jakoby w tamtym czasie na Downing Street miało miejsce spotkanie towarzyskie.

W dniu, w którym wykonano zdjęcie, ówczesny minister zdrowia Wielkiej Brytanii, Matt Hancock, wzywał Brytyjczyków do tego, aby stosowali się do reżimu sanitarnego wprowadzonego w związku z sytuacją epidemiczną i - mimo ładnej pogody w weekend - nie spotykali się w dużych grupach.