Dotychczas, od momentu utworzenia okręgu w obecnych granicach, w 1983 roku, w North Shropshire zawsze wygrywali kandydaci Partii Konserwatywnej. Wynik wyborów uzupełniających odbierany jest jako wotum nieufności wyborców wobec torysów i Borisa Johnsona.
Tyle głosów zdobyła w North Shropshire Helen Morgan
Morgan zdobyła 17 957 głosów, kandydat torysów, Neil Shastri-Hurst - 12 032 głosów, a kandydat Partii Pracy, Ben Wood - 3 686 głosów.
W wyborach w 2019 roku kandydat torysów wygrał w okręgu z przewagą 23 tysięcy głosów. Jednak Owen Paterson, który zdobył wówczas mandat, musiał zrezygnować z zasiadania w Izbie Gmin w związku ze złamaniem przepisów dotyczących lobbingu.
Czytaj więcej
Mimo największego od chwili objęcia władzy buntu swoich posłów, Borisowi Johnsonowi udało się doprowadzić do wprowadzenia w Anglii przepustek covid...
Wybory uzupełniające w North Shropshire odbyły się niedługo po wybuchu skandalu w Wielkiej Brytanii, w związku z wyciekiem nagrania, z którego wynikało, że zimą 2020 roku na Downing Street urządzano przyjęcia bożonarodzeniowe, mimo obowiązujących w kraju obostrzeń.
Boris Johnson mierzy się też z buntem w swojej partii - część parlamentarzystów Partii Konserwatywnej sprzeciwia się przywracaniu niektórych obostrzeń w związku z sytuacją epidemiczną w kraju.
- Dziś mieszkańcy North Shropshire wypowiedzieli się w imieniu Brytyjczyków. Powiedzieli głośno i jasno: Borisie Johnsonie, przyjęcie skończone - mówiła Morgan po ogłoszeniu wyników wyborów.