"To nie pierwszy raz, kiedy amerykańscy kongresmeni dyskutują o sytuacji w Polsce, ale pierwszy, kiedy do takiej rozmowy zostaje zaproszony prezydent" - napisał na Twitterze prezydent Warszawy.

Trzaskowski zapowiedział, że przed wylotem do Waszyngtonu spotka się z ekspertami, by razem wypracować stanowisko, "które będzie wspólnym i obiektywnym głosem wielu środowisk w kwestii kondycji polskiej demokracji".

Czytaj więcej

Trzaskowski zwolnił byłą rywalkę z wyborów. „Monopolizacja ratusza przez jedną partię”

Prezydent Warszawy w przyszłym tygodniu spotka się w tej sprawie z przedstawicielami Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

W dyskusji wezmą udział także burmistrzowie Budapesztu, Pragi i Bratysławy - założyciele Paktu Wolnych Miast. "Dziękuję za docenienie naszej inicjatywy, zaangażowania i dotychczasowych prac na rzecz silnych i sprawnie rozwijających się miast, wspólnej walki o bezpośrednie finansowanie samorządowych projektów z funduszy unijnych, wspólnych wartości demokracji, wolności czy walki z populizmem, nacjonalizmem i zmianami klimatycznymi" - napisał Trzaskowski.

Wysłuchanie w Kongresie odbędzie się 2 grudnia.